Przemysł

Agregaty prądotwórcze na gaz czy z silnikiem diesla – które wybrać?

Co to jest i do czego służy agregat prądotwórczy

Najprościej mówiąc agregat prądotwórczy robi dla nas prąd. Oczywiście nie jest tak, że bierze się on znikąd. Generator używa do tego energii mechanicznej i konieczne jest zasilenie go gazem, benzyną lub olejem napędowym. Ale powiedzmy sobie szczerze, najważniejsze w nim jest to, że pozwala nam używać prądu.

Gdzie więc możemy wykorzystać to urządzenie? W każdym miejscu, w którym nie ma jeszcze przyłącza energetycznego, np. na budowie, albo w sytuacji, kiedy nawet chwilowe przerwy w dostawie prądu mogą się źle skończyć. Tutaj chodzi o miejsca takie jak dla przykładu straż pożarna.

Agregat prądotwórczy z silnikiem diesla, na gaz ziemny czy benzynę? Czym się różnią

Agregaty nie pracują na wodę albo powietrze, tylko potrzebują do tego odpowiedniego paliwa. Na rynku kupimy generatory z silnikiem diesla, benzynowym i na gaz ziemny. Długość działania maszyny zależy od rozmiaru zbiornika na paliwo.

Generatory oprócz rodzaju silnika różnią się przede wszystkim gabarytami. Przez to agregaty zasilane benzyną znajdą zastosowanie w innych miejscach i sytuacjach niż te z napędem na olej.

Agregaty na benzynę

Generatory na benzynę najczęściej znajdują zastosowanie w domach albo na małych placach budowlanych. Głównym powodem jest niewielki gabaryt, oraz to, że ich cena nie jest duża. Co więcej urządzenia te są ciche, a ich silniki szybko i prosto się naprawia i konserwuje. Silniki benzynowe są niestety mniej żywotne, ale na plus jest to, że nie będziemy mieli trudności z odpaleniem ich przy niskich temperaturach.

Agregaty z dieslem

Agregaty z silnikiem diesla są zdecydowanie droższe, ale i większe, poza tym cechuje je dużo niższe niż przy benzynie spalanie paliwa i korzystniejsza cena oleju. Koniecznie musimy dodać, że awarie prawie wcale nie występują pod warunkiem ich cyklicznego. Cena jednak zdecydowanie odstrasza, a to dlatego, że tego typu urządzenia raczej nie służą jako zabezpieczenie przed chwilowym niedoborem prądu. Posługują się nimi podczas budowy albo na imprezach na świeżym powietrzu. 

Jednym z najbardziej popularnych wytwórców takich agregatów jest spółka https://www.himoinsa.pl/pol/electric-generators/agregaty-prdotworcze-diesel.html

Agregaty na gaz ziemny

Na koniec zostało opisanie agregatów na gaz ziemny, które są bardzo tanie w utrzymaniu – gaz jest zdecydowanie tańszy niż paliwo. Dodatkowo jest to najbardziej ekologiczny ze wszystkich sposób zasilania generatora. Ze względu na duży koszt są jednak najczęściej wykorzystywane przez przedsiębiorstwa przemysłowe. 

Jaki agregat prądotwórczy powinieneś wybrać?

Warto przemyśleć do czego agregat będzie wykorzystywany. Jeżeli nie czujesz się komfortowo z dużymi przerwami w dostawie prądu i planujesz kupić nieduży, cichy i w przyzwoitej cenie agregat – polecamy Ci taki z silnikiem benzynowym. Po wybraniu właściwej dla Ciebie mocy i pojemności będzie doskonały przy wyjątkowych sytuacjach. 

Polecamy również zakupić generator zasilany gazem w sytuacji kiedy posiadasz większą kwotę. Wiąże się to z jednorazowo dużym kosztem, ale potem będziesz pozytywnie zaskoczony jaki jest ekonomiczny.

O urządzeniu z silnikiem diesla nie musisz myśleć, dopóki nie jesteś w sytuacji, że brak prądu może narazić Cię duże straty finansowe albo jest to niebezpieczne dla zdrowia lub życia innej osoby. W innym przypadku nie musisz płacić za tak drogi sprzęt, który będzie użytkowany tylko od czasu do czasu.