Architektura i urządzanie wnętrz – zawody
Po wybudowaniu domu, czy zakupie mieszkania nadchodzi pora na dekorowanie wnętrz. Jeśli nie posiadamy zdolności plastycznych należy udać się do profesjonalisty w tym zakresie. Każdy z tych zawodów zajmuje się szeroko pojętym urządzaniem wnętrz. Przed zaczęciem szukania właściwej osoby, która zaprojektuje nam nasze wyśnione wnętrze, warto zorientować się, którego profesjonalistę właściwie będziemy potrzebowali. Architekt wnętrz Poznań, dekorator, projektant – każdy z tych zawodów trudni się dekorowaniem pomieszczeń. Czym się różnią? Na pewno mają trochę inny zakres prac. Na każdym etapie urządzania mieszkania niezbędny jest inny specjalista. Kiedy warto zwrócić się do architekta wnętrz, dekoratora, a kiedy projektanta? Na co zwrócić uwagę szukając odpowiedniego specjalistę?
Czym się trudni architekt wnętrz?
To, czym zajmuje się architekt budowlany wie prawie każdy – jego zadaniem jest projektowanie budynków. Nie każdy jednak słyszał o architekcie wnętrz. Czym on się właściwie trudni? Ich najistotniejszym celem jest takie zaprojektowanie obszaru do życia domowników, aby było wygodne i funkcjonalne. Oczywiście z uwzględnieniem wszystkich obowiązujących przepisów budowlanych. Planując wnętrze, musi on wziąć pod uwagę takie rzeczy jak wygoda, bezpieczeństwo, komunikacja, oraz osobistych potrzeb i wymagań domowników. Profesja architekta wnętrz nie jest tylko zawodem artystycznym, ale techniczno – artystycznym. W czasie swojej pracy musi dysponować wiedzą z zakresu elektryki, hydrauliki, materiałoznawstwa, i konstrukcji budynków. Osoba wykonująca ten zawód powinien ukończyć studia wyższe na uczelni takiej jak Akademia Sztuk Pięknych, czy Politechnika. Poznań jest miastem, gdzie znajdziemy wiele pracowni architektów, tak więc wybór jest duży. W przeciwieństwie do architektów budowlanych nie musi mieć specjalnych uprawnień. Na pewno oprócz posiadanego dyplomu, warto aby taki specjalista wykonywał swoje zadania z pasją i posiadał talent artystyczny.
Projektant wnętrz – czym się trudni?
Profesja projektanta wnętrz różni się nieco od architekta wnętrz. Osoba wykonująca ten zawód powinna charakteryzować się przede wszystkim dobrym zmysłem plastycznym. Jej zadaniem jest zaprojektowanie wnętrza, czyli pokazanie jak powinno ono się prezentować, jakie dopasować do niego meble, a także jakie kolory będą dominować. W przypadku projektanta wnętrz, nie musi on posiadać studiów kierunkowych, może ukończyć tylko kursy, ale i to nie jest obowiązkowe. Projektant wnętrz często specjalizuje się w projektowaniu pojedynczego pomieszczenia jak np. kuchnia czy łazienka, bez brania pod uwagę pozostałych pomieszczeń. Oczywiście powinien posiadać podstawową znajomośc wszelkich instalacji, nie da się zaplanować kuchni, nie biorąc pod uwagę sposobu, w jaki podłączona będzie woda czy prąd. Projektant przed rozpoczęciem zlecenia powinien przede wszystkim poznać wymagania właściciela, a później sporządzić szkic projektu.
Dekorator wnętrz – czym się trudni?
Następnym zawodem powiązanym z projektowaniem wnętrz jest dekorator. Zgodnie z nazwą zawodu, dekorator specjalizuje się w dekorowaniu czyli projektowaniu ostatecznego wyglądu wnętrza. Bez wątpienia jest to typowo artystyczny zawód, potrzebujący dobrze rozwiniętego talentu plastycznego. Dekoratorzy nie muszą posiadać wyższego wykształcenia, pomimo tego często są oni po ukończeniu jakiegoś plastycznego kierunku. Odpowiedni fachowiec będzie umiał dobrać końcowe urządzenie pomieszczeń do preferencji inwestora. Powinien on również mieć dużą wiedzę z zakresu kolorystyki, tekstur, oraz faktur. Jego końcowy projekt powinien być składny, a całość odpowiednio wyglądać. Można powiedzieć, że dekorator odpowiedzialny jest za przysłowiową „wisienkę na torcie”. Dekorator bierze pod uwagę konstrukcji budynku czy instalacji, jego celem jest dobór barw, mebli, zasłon, osdób itp. Zazwyczaj dekorator wybiera się z inwestorem do sklepów z elementami do ozdabiania wnętrz i pomaga mu dobrać odpowiednie, pasujące do siebie dodatki. Dekorator nie może zajmować się projektowaniem wnętrz, czyli być architektem, ale projektant może być również dekoratorem wnętrz. Często zatrudniając architekta wnętrz, kontaktuje się on z dekoratorem, co pozwala przeprowadzić cały projekt wnętrza od początku do końca.