Przemysł

Co to jest obróbka skrawaniem?

Aby fragmenty metalu zmieniły się w prawdziwe przedmioty, należy je ukształtować. Jedną z czynności jest odlew. Jednakże żeby zyskać wysoki stopień precyzji, trzeba użyć bardzo zawiłych technik odlewniczych, a i tak odlaną formę powinno się obrobić do końcowego kształtu, szlifując naddatki surowca w postaci nadlewów.

Alternatywą może być tak zwana obróbka skrawaniem. Ta nowoczesna metoda umożliwia bardzo szczegółową obróbkę metali, i nie tylko, można ją zastosować także przy obróbce drewna, szkła, kamienia a nawet tworzyw sztucznych. Dzięki użyciu tej techniki mamy dużą staranność wykonania, jak też powtarzalność kształtów. Dziś powiemy ci więcej o jakże popularnej w ostatnim czasie technice, jaką jest obróbka ze skrawaniem.

Obróbka skrawaniem – Co to właściwie jest?

Zwięźle ujmując, obróbka skrawaniem jest to pozbywanie się zbędnego tworzywa, aż do pozyskania odpowiedniej formy. Ta technologia obróbki metali jest jednym z rodzajów tak zwanej obróbki ubytkowej, oznacza to, że żeby otrzymać dany kształt przeba po kolei usuwać warstwy zbędnego tworzywa, czyli naddatku.

Obróbka skrawaniem to proces, który można wykonać z pomocą przyrządów takich, jak tokarki, frezarki, wiertarki lub szlifierki, jednakże nowym rozwiązaniem są urządzenia CNC.

Maszyny te nie tylko są dużo bardziej wydajne niż znane metody, lecz też pozwalają na dużo sprawniejszą automatyzację procesu. Ich mocną stroną jest precyzja, z jaką obrabiają kształt. Dzięki dobremu zaprogramowaniu maszyny mamy możliwość zrobić bardzo szczegółowe detale i podzespoły maszyn o skomplikowanych kształtach. Dokładność, z jaką wykonywana jest obróbka metali dzięki maszynie CNC dochodzi nawet do paru mikronów.

Metody obróbki skrawaniem – podział

Wyróżnia się parę metod obróbki skrawaniem, a liczy się do nich:

 • Obróbka punktowa
  Polega ona na nadawaniu kształtu wycinanego przedmiotu za pomocą ruchu tylko jednego fragmentu ostrza. Zarys powierzchni obiektu jest odwzorowaniem toru noża.
 • Obróbka kształtowa
  W tym wypadku kształt jest tworzony dzięki odwzorowaniu w surowcu obrabianym zarysu krawędzi skrawającej narzędzia. Kształt ostrza warunkuje w ten sposób uformowanie przedmiotu.
 • Obróbka obwiedniowa
  Zastosowanie tej techniki sprawia, iż narzędzie robi równocześnie ruch liniowy i obrotowy. Kontur obiektu tworzy się więc dzięki zazębieniu się przestrzeni przedmiotu z ostrzem. Jednak bywa to uznawane za dość drogie, a przez to rzadko stosowane rozwiązanie.

Etapy obróbki skrawaniem

Kroki wykonywania obróbki skrawaniem zwykle dzieli się ze względu na dokładność.

 1. Obróbka zgrubna
  Jest to szybkie usunięcie wierzchnich warstw oraz przygotowanie bryły do dalszej obróbki. Ten etap jest bardzo istotny przez wzgląd na optymalizację i maksymalizację wydajności obróbki. Za pomocą szybkich i głębokich ruchów usuwana jest duża część niepotrzebnego materiału, można wtedy przystąpić do następnego kroku.
 2. Obróbka średnio dokładna
  Jest to zasadniczy etap podczas obróbki skrawaniem. Podczas skrawania na tym etapie uzyskuje się pożądany kształt, dlatego ten krok jest nazywany inaczej obróbką kształtującą.
 3. Obróbka dokładna
  Jest to jeden z ostatecznych momentów obróbki metalu. Polega na uzyskaniu pożądanych przez nas wymiarów. W trakcje forma jest również wygładzana jak też dopracowane są jej detale. Inną nazwą tego etapu jest obróbka wykańczająca.