Przemysł

Co to jest obróbka skrawaniem?

Obróbka skrawaniem (mianowana też ubytkową) jest obecnie jedną z powszechniej stosowanych metod przygotowywania materiałów potrzebnych przy produkcji: silników, maszyn jak również pojazdów. W obróbce stosuje się narzędzia takie, jak: tokarka, frezarka, wiertarka, szlifierka lub maszyny CNC.

Założeniem przewodnim technologii obróbki ubytkowej jest pozbycie się nadmiernej ilości tworzywa za wykorzystaniem ostrzy lub dłut. Dzięki temu możliwe jest otrzymanie określonej formy w konkretnych rozmiarach . Współczesne prace odbywają się za wykorzystaniem technologii komputerowych , które gwarantują precyzję oraz dużą dokładność wykonywanych zadań.

Bardzo dokładnego kształtowania przy zastosowaniu obróbki skrawaniem wymagają najczęściej: metale, tworzywa sztuczne, szkło, drewno oraz kamień. Technologia ta ma więc duże zastosowanie głównie w branży elektronicznej, energetycznej, medycznej, motoryzacyjnej i lotniczej, ale także w szeroko ujętych gałęziach przemysłu. Obrabiać skrawając można pojedyncze elementy, ale także całe ich serie. Mogą one posiadać różnorodną wygląd i rozmiar.