Edukacja

Czym jest i jakie uprawnienia daje kurs SEP?

Kiedy przegląda się ogłoszenia o pracę, regularnie można zetknąć się z wymaganiami dotyczącymi tego, że potencjalny kandydat powinien mieć ukończony kurs SEP. Zdaje się jednak, że mało kto zdaje sobie sprawę, czym tak naprawdę jest to szkolenie i jak się je przeprowadza. Dobrze jest rozwiać pewne wątpliwości.

Co to jest kurs SEP?

Przede wszystkim kurs SEP jest pewnego rodzaju szkoleniem nieobowiązkowym, które może podjąć każdy, kto ukończył osiemnaście lat. Przed uczestnikiem szkolenia nie stawia się poza tym żadnych wymagań, dlatego praktycznie każdy może się go podjąć. Kurs SEP dzieli się na trzy kategorie: elektryczne, gazowe i energetyczne. 

Szanse na rynku pracy

Znaczna liczba pracodawców patrzy pozytywnie na kurs SEP z kategorii elektrycznej, ale ukończenie innych także jest niezwykle przydatne na rynku pracy. Ba; w wielu branżach zaliczenie tego kursu jest niezbędne. 

Jak przebiega kurs SEP?

Kurs SEP może odbyć się w ciągu jednego dnia. Przez pierwszych kilka godzin kandydat bierze udział w wykładach dotyczących kwestii z wybranej tematyki. Później odbywa się egzamin ustny, którego zaliczenie uprawnia do otrzymania dyplomu, a co za tym idzie, uprawnień w danej dziedzinie. 

Ukończenie szkolenia SEP jest w tych czasach niezwykle doceniane przez liczne firmy zajmujące się elektryką czy gazownictwem. Jeśli czujesz potrzebę, aby podnieść swoje kwalifikacje, a przy tym także status na rynku pracy, będzie to świetny pomysł.