Bez kategorii

Czym różni się kancelaria prawna od kancelarii adwokackiej?

Dla większości obywateli prawnik to prawnik i raczej nie zastanawiamy się nad tym czym poszczególni absolwenci prawa się różnią. A tak naprawdę prawnicy mają bardzo szeroki zakres swoich usług. Można między innymi postawić pytanie czym różni się kancelaria adwokacka od kancelarii prawnej.

Rozglądasz się za kancelarią? Zobacz: 
kancelaria prawna warszawa

Jaka to różnica?

I tutaj trzeba wskazać na podstawową kwestię a mianowicie zakres pojęć. Kancelaria prawna jest pojęciem szerszym, gdzie pod tym pojęciem kryje się praktycznie każdy absolwent prawa, który prowadzi swoją działalność w ramach doradztwa prawnego. Taka osoba nie posiada jednak odpowiednich uprawnień do reprezentowania klientów przed sądem, nie ma bowiem skończonej aplikacji. Dlatego pojęcie kancelarii adwokackiej ma węższy charakter. W tym zakresie kryje się kancelaria, w której pracują adwokaci. Adwokat to prawnik, który ma zrobioną aplikację adwokacką. Takie osoby mogą stać się pełnomocnikami zawodowymi. Jednocześnie takie osoby to również prawnicy, którzy mają prawo do reprezentowania klientów w sprawach karnych.

Oba te pojęcia niekiedy stosowane są zamienne, należy jednak podkreślić, że kancelaria adwokacka to pojęcie, które bardziej precyzuje usługi

Szukasz dobrego adwokata? Sprawdź:
kancelaria adwokacka warszawa

A co z radcą prawnym?

Radca prawny – to jeden z najbardziej popularnych zawodów prawniczych. Jednocześnie jednak wiele osób zastanawia się jakie zadania realizuje radca prawny. Ogólnie można powiedzieć, że radca prawny skupia się na kwestiach dotyczących prawa cywilnego. Osoba, która jest po aplikacji radcowskiej może odpowiadać za reprezentowanie klientów w sądzie. Ta reprezentacja jest jednak ograniczona do spraw cywilnych, prawa pracy, rodzinnych. Radca prawny nie może reprezentować klientów w przypadku spraw karnych.

Dlatego kancelaria radcy prawnego skupia się na różnych sprawach prawnych z wyłączeniem spraw, które mają charakter karny. Jeśli w grę wchodzą sprawy cywilne oczekiwać można dużego doświadczenia po stronie radcy prawnego i dlatego jest ona w stanie sprawnie prowadzić takie sprawy.

Jeśli chodzi o radców prawnych, każdy kto chce nim zostać musi skończyć prawo. Po ukończonych studiach trzeba jeszcze przejść aplikację i egzamin radcowski. Zdany egzamin pozwala uzyskać wpis na listę radców prawnych. Dzięki temu będzie można stać się zawodowym pełnomocnikiem.

Dobry prawnik? prawnik gdańsk