Zdrowie

Dentysta – wizyta prywatnie czy w ramach NFZ?

Żeby udać się do stomatologa na funduszu nie potrzebujemy skierowania, jednak często trzeba liczyć się z potrzebą długiego czekania na wizytę lub niemożliwością zrobienia zabiegu, jaki akurat potrzebujemy. Nierzadko jest tak, że chcąc nie chcąc musimy zarejestrować się na prywatną wizytę u dentysty, gdyż ból zęba uniemożliwia nam codzienne funkcjonowanie i zastanawiamy się wtedy jakie są koszty poszczególnych usług u dentysty w Gryfinie i czym różnią się wykonywane zabiegi od tych na NFZ. Zorientujmy się w takim razie co może nam zaoferować dentysta w gabinecie prywatnym, i jakie zabiegi przeprowadza dentysta w ramch Narodowym Funduszem Zdrowia.

Jakie zabiegi może przeprowadzić stomatolog w ramach funduszu?

Nie od dziś wiadomo, że usługi dentystów w ramach NFZ są inne niż te, co zaoferuje nam prywatny lekarz stomatolog. Jest tak przede wszystkim dlatego, że NFZ nie oferuje nam wszystkiego. Do stomatologa w ramach NFZ wybrać możemy się bez skierowania, ale należy mieć na uwadze to, że kontrolne badanie lekarskie dentysta będzie mógł wykonać nam jedynie trzy razy na rok, a zdjęcie rentgenowskie jamy ustnej jedynie 2 razy. Podobna sytuacja jest w przypadku pozbywania się kamienia nazębnego – taki zabieg w na fundusz stomatolog może nam zrobić tylko jeden raz w roku. O ile w sytuacji prywatnej wizyty u dentysty w Gryfinie istnieje możliwość leczenia kanałowego każdego zęba, o tyle NFZ zaoferować może darmowe leczenie tylko zębów przednich. Jeżeli leczenia wymagać będzie leżąca z tyłu szóstka lub siódemka – koniecznie musimy wybrać się do prywatnego lekarza. Zdecydowanie odmiennie sytuacja wygląda w przypadku dzieci i ciężarnych – w ich przypadku kanałowo można wyleczyć wszystkie zęby. Udając się na zabieg w ramach NFZ nie często możemy otrzymać darmowe znieczulenie, a leczenie pod mikroskopem nie jest możliwe. Inaczej wygląda również kwestia używanego wypełnienia – stomatolog wykonujący refundowany zabieg może wykorzystać tylko plomby srebrne.

Jakie są koszty za niepaństwową wizytę u stomatologa?

Jeżeli zależy nam na lepszej opiece, niż to co proponuje nam Narodowy Fundusz Zdrowia, albo nie mamy możliwości poddać się bezpłatnemu zabiegowi, ponieważ nie jest on wykonywany w placówkach w ramach NFZ to decydujemy się na prywatne gabinety stomatologiczne. Zęby są niezwykle istotnym elementem naszego ciała i dbanie o nie sprawia, że zarówno komfort naszego życia jest lepszy, a co więcej możemy być bardziej zadowoleni ze swojego uśmiechu. Nie ma nic bardziej dokuczliwego niż ból zęba w czasie posiłku albo dyskomfort w trakcie picia chłodnych i ciepłych napoi. Trzeba liczyć się z tym, że wizyty stomatologiczne w prywatnych placówkach nie są zbyt tanie, a w szczególności może nas zaboleć kiedy nie wystarczy zaplombować jednego zęba tylko rozpoczynamy długie leczenie. Ceny za wizytę różnią się w zależności od miasta. Całkiem inny cennik będzie miał gabinet stomatologiczny w Gryfinie, a inny w dużym mieście. Za wizytę kontrolną powinniśmy się jednak spodziewać ceny od 50 zł w górę, a za najczęstszy zabieg, jakim jest plombowanie zapłacimy średnio 150-200 zł. Należy tu również zaznaczyć, że w przeciwieństwie do placówek wykonujących zabiegi na NFZ, w prywatnych gabinetach zakładana jest plomba światłoutwardzalna lub chemoutwardzalna, które mają o wiele lepsze właściwości i formę, niż plomby srebrne. Za znieczulenie do zabiegów przeważnie zapłacimy 20-30 zł więcej, a za usunięcie kamienia nazębnego lekarz może wziąć od nas od 100 do nawet 200 zł. Z pewnością najkosztowniejszy zabieg to leczenie kanałowe zależne od zęba, który musi być leczony, długości leczenia, ilości koniecznych wizyt i kilku innych czynników, cena może wahać się między 200 do 600 zł za jeden ząb. Jest wysoka kwota, ale zazwyczaj nie mamy wyjścia, gdyż na NFZ dentysta może nam wyleczyć jedynie przednie zęby, a zdecydowanie częściej leczenia kanałowego potrzebują trzonowce i przedtrzonowce. Jeżeli wymagane będzie mikroskopowe leczenie kanałowe zęba to trzeba być gotowym na kwotę 1000 – 1500 zł, ale takiej usługi w darmowych placówkach nie dostaniemy dla żadnego zęba.

Jakie są najważniejsze różnice między dentystą na NFZ a prywatnie?

Przede wszystkim jest to sposób wykonywania zabiegów. Stomatolog, który świadczy usługi w ramach NFZ nie może sam podjąć decyzji o sposobie naprawy zębów u pacjenta, tylko ma z góry narzucone metody. Na przykład w kwestii używanych plomb, będzie to jedynie plomba ze srebra, ponieważ NFZ nie refunduje tych światło lub chemoutwardzalnych. Analogiczna sytuacja będzie podczas usuwania zęba. Jeśli pacjent chciałby kiedyś wstawić implant, to stomatolog w trakcie wyrywania zęba musi przygotować na to miejsce po zębie specjalnymi materiałami, ale zabieg taki nie jest refundowany przez NFZ i dentysta nie może tego zrobić.

W przypadku leczenia na NFZ pojawiają się także kłopoty z leczeniem części zębów. Na przykład leczenie kanałowe obejmuje jedynie przednie zęby, w przypadku konieczności leczenia trzonowców i przedtrzonowców, należy pójść się do prywatnego gabinetu. Analogiczna sytuacja jest kiedy niezbędna jest proteza zębowa. Fundusz to refunduje ale jedynie dla minimum 6 zębów. Jeśli pacjent potrzebuje uzupełnić brak 4 czy 5 zębów, to zmuszony jest za to zapłacić z własnych pieniędzy. 

Dentysta zatrudniony w prywatnych gabinecie oferuje również szerszy wachlarz zabiegów. Dobrym przykładem jest tutaj mikroskopowe leczenie kanałowe zębów. Takiego leczenia w placówkach państwowych nie zobaczymy. Analogicznie jest przy wypełnianiu niemałych ubytków. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest użycie uzupełnień stałych, np. z ceramiki, a to możliwe jest jedynie w prywatnych gabinetach.

Można także bez limitu korzystać ze znieczulenia do zabiegów, kiedy to w darmowych gabinetach dostaniemy je tylko przy z góry określonych zabiegach. Lekarze mogą robić nam nieograniczoną liczbę zdjęć rentgenowskich jamy ustnej – na NFZ przysługują nam tylko 2 w całym życiu. Analogicznie wygląda usuwanie kamienia nazębnego – NFZ refunduje tylko 1 taki zabieg w roku.

Z pewnością różnice między wizytą u stomatologa w Gryfinie prywatnie, a na fundusz to nie jedynie czas oczekiwania na wizytę. {Różni się to też jakością oferowanych zabiegów i szeroko pojętymi metodami leczenia. Tylko w przypadku dzieci, które mają jeszcze zęby mleczne nie ma dużych różnic w leczeniu na NFZ czy prywatnie. Szkoda, że na stomatologię Narodowy Fundusz Zdrowia przeznacza tylko 2,5% budżetu rocznie, co jest bardzo małą kwotą. Głównie dlatego usługi wykonywane przez dentystów w państwowych gabinetach nie są najlepsze i wykorzystywane są materiały, których prywatni dentyści od lat nie stosowali. Posiadanie zdrowych zębów jest mimo wszystko niezwykle ważną sprawą i podnosi komfort naszego życia niesamowicie, dlatego warto czasami wydać więcej pieniędzy i porządnie wyleczyć zęby, które tego wymagają. W końcu od dawna wiadomo, że na zdrowiu nie powinno się oszczędzać.