Bez kategorii

Dlaczego samochód ma tak duże spalanie?

Kupując pojazd dla większości osób istotne jest jak duże jest spalanie. Jest to niezmiernie ważny czynnik, dlatego że paliwo nie kosztuje mało i możemy za to zapłacić duże sumy. Co wpływa na wielkość spalania pojazdu i czy można zrobić coś, żeby było mniejsze?

Jak obliczyć spalanie samochodu?

Ile spalają samochody? Najprostszym sposobem jest zczytanie tego komunikatu z wyświetlacza, który jest w niemal każdym dzisiejszym pojeździe. Należy mimo wszystko wiedzieć, że informacja ta jest hipotetyczna i nie zawsze wyświetlana liczba będzie poprawna. Mocno miarodajnym, ale jednak czasochłonnym sposobem, będzie zrobienie pomiarów własnoręcznie. W takiej sytuacji na początku trzeba dolać paliwa do pełna i zapisać jaki był przebieg, a kolejno wyjeździć całe paliwo i ponownie napełnić bak. Wiedząc jak wiele km zrobiliśmy na pełnym baku i mając wiedzę ile paliwa weszło do końca, możemy prosto obliczyć spalanie. W tym celu trzeba wziąć pod uwagę ilość paliwa, które wykorzystaliśmy i podzielić to przez ilość przejechanych kilometrów od tankowania do tankowania i pomnożyć to przez 100. W ten sposób zobaczymy średnie spalanie naszego samochodu przy przejechanym dystansie. Oczywiście trzeba mieć świadomość, że całkowicie inna wartość wyjdzie nam jeśli całą trasę pokonaliśmy ekspresówkami, a inna wartość będzie jeżeli jeździliśmy w dużym, zakorkowanym mieście.

Dlaczego samochód tak dużo pali?

Duże spalanie pojazdu najczęściej powoduje kilka różniących się od siebie rzeczy. Bardzo często są to usterki techniczne samochodu. Przykładowo niesprawny termostat wydłuża rozgrzewanie silnika, a w związku z tym zwiększa spalanie samochodu i zużycie paliwa może być większe aż o 30%. Następną częścią, której brak sprawności zwiększa spalanie, są wtryski paliwa. Jeżeli nie działają poprawnie to silnik nie pracuje równo, co za tym idzie paliwo jest dawkowane błędnie i często zwiększa się jego spalanie. Często ludzi dziwi, że opony również mają wpływ na spalanie paliwa. Zbyt niskie ciśnienie w nich wpływa na wzrost wykorzystania paliwa. Należy więc dbać o taki drobiazg. Dosyć oczywistym czynnikiem, a jednak nie wszyscy o tym wiedzą, jest okresowe wymienianie oleju, filtrów oraz dbanie o świece zapłonowe. 

Poza wadami samochodu, na to jak duże jest spalanie wpływ ma nasz styl jazdy. Auto spala zdecydowanie więcej paliwa podczas gwałtownego przyspieszania i hamowania, a także kiedy stoimy w korku.

Co możesz zrobić, żeby Twój samochód miał mniejsze spalanie?

Na samym początku powinno się pamiętać o zmianie biegów we właściwym momencie. Nie warto gwałtownie startować i jechać na pierwszym biegu dopóki nie osiągnie się 30 km/h. O wiele lepiej dla naszego portfela jest wrzucać kolejne biegi jak najszybciej się da. W następnej kolejności – stała prędkość. Szybkie gazowanie i hamowanie nie jest korzystne kiedy chodzi o spalanie samochodu. Następnym ważnym czynnikiem jest obciążenie auta. Dużo mniejsze spalanie jest, jeżeli poruszą się nim jedna osoba. Należy więc nie przewozić w bagażniku przedmiotów, których nie potrzebujemy. Jeżeli zależy nam na najlepszym spalaniu to warto trzeba zapomnieć o podgrzewanych fotelach i bardzo mocno ustawionej klimy, dlatego że zużywają one prąd, a to bez dwóch zdań ma wpływ na spalanie.