Budownictwo

Do czego można wykorzystać stalowe rury?

Rury stalowe mogą różnić się między sobą nie tylko metodą wytwarzania, ale posiadają również różne rodzaje i wartości techniczne. Istotne jest żeby odpowiednio dopasować typ rur stalowych do realizowanego projektu. Należy przede wszystkim uwzględnić wszelkie parametry, takie jak waga stali, materiał oraz technika wykonania. Jakie są różnice pomiędzy wybranymi rodzajami rur stalowych i jakie będą się nadawać do naszego projektu?

Jakie istnieją rodzaje rur stalowych?

Wyróżnić możemy rury stalowe, które posiadają szew i powstają w wyniku cięcia i potem spawania ukształtowanych arkuszy stalowych.

Istnieją również rury bezszwowe, jednak ich wyprodukowanie jest dosyć trudne i dlatego nie są tak popularne. Tworzy się je metodą ukośnego walcowania albo Calmesa. Rury bezszwowe wykorzystywane są tam, gdzie wymagana jest bardzo dobra nieprzepuszczalność produktu.

Ostatni model rur stalowych to takie posiadające izolację. Charakteryzują się tym, że nie są podatne na wysokie i niskie temperatury a także na środki chemiczne.

Rury stalowe – gdzie są używane

Rury stalowe stosowane są prawie wszędzie. Sporo sprzętów codziennego użytku, takich jak przykładowo pralki, lodówki oraz samochody ma w istocie rury stalowe, bez których nie mogą normalnie pracować. Prawie w każdej branży znajdziemy tego typu produkt, który rzecz jazda będzie odpowiednio dopasowany do zapotrzebowania, poprzez zadbanie o właściwe parametry i cechy fizyczne.

Na przykład rury stalowe w kotłach muszą cechować się niewrażliwością na temperatury sięgające nawet do 700 st. C i wytrzymałością ciśnienia do 300 barów. 

W branży chemicznej za to będą użyte rury zrobione ze stali kwasoodpornej. Niezbędne jest żeby była ona odporna na gorąco, korozję i przeróżne odczynniki. Następny rodzaj rur stalowych – rury czarne. Robione są ze stali węglowej i najczęściej są używane w motoryzacji a także do odprowadzania sadzy w przewodach kominowych. Kolejne rury ze stali nierdzewnej będą najczęściej używanymi stalowymi rurami. Używa się je między innymi przy tworzeniu barier i poręczy schodów, systemów klimatyzacji, sprzętu AGD, elektroniki, instalacji chemicznych oraz w przemyśle spożywczym podczas tworzenia zbiorników i silosów.

Istotne jest aby wybrać producenta, który perfekcyjnie robi rury stalowe i dba o szczegóły. Sprawdzoną firmę na pewno znajdziecie we Wrocławiu – jest nią na pewno Gostal – rury stalowe.

Jakie są zalety rur stalowych?

Jedną z najważniejszych plusów rur stalowych jest ich odporność mechaniczna na ściskanie, rozciąganie i zginanie. Nie trzeba więc stosować zbyt wielu podpór, nawet jeśli mamy bardzo długie odcinki rur. Na dodatek stal nie odkształca się i nie rozciąga się pod wpływem wysokiej temperatury, nie reaguje na oddziaływanie promieni UV oraz jest tworzywem bardzo mocno szczelnym, więc tlen nie ma prawa wpaść do środka rur.

Jak widzicie, rury stalowe są niezmiernie użytecznym i często spotykanym tworem. Jeżeli uda nam się znaleźć wykwalifikowany zakład, który zajmuje się produkcją rur ze stali to nie zawiedziemy się na nich. Najlepiej sprawdzić producenta we Wrocławiu – nie przeliczycie się na produktach z tego miasta.