Dzik jest dziki – co warto wiedzieć o tych zwierzętach?
Ostatnimi czasy populacja dzika w Polsce niesamowicie powiększyła się i dzikie świnie zaczęły wychodzić z obszarów zalesionych w celu poszukiwania jedzenia. Bardzo częstym widokiem jest dzik spacerujący po osiedlu. Co warto wiedzieć o tych zwierzętach? Czy musimy się ich bać i co zrobić aby oddalić się od nich?
Jaki jest dzik i co zrobić w trakcie spotkania z nim?
Dziki są bezsprzecznie mądrymi zwierzętami, mają niezawodny słuch i węch oraz są w stanie wyczuć obcego ze 100 metrowego odcinka. Zwierzęta te żyją w grupach i są niesamowicie rodzinne.
Dziki kiedy poczują niepokój to mogą okazywać agresję. Warto wiedzieć także, że są bardzo szybkie. Dojrzałe osobniki mogą rozpędzić się nawet do 50 km/h, więc uciekanie przed nimi nie będzie skuteczne. Bardzo dobrym sposobem jest bardzo wolne oraz ciche oddalenie się w przeciwnym kierunku. Kiedy wydarzy się tak, że dzik zacznie atakować to pomocny może być krzyk, dlatego że zwierzęta te nie lubią hałasu, a także wejście na drzewo lub płot.
Gdzie możemy zobaczyć w Polsce dzika?
Dziki w Polsce mieszkają w całym kraju. Nie przepadają za terenami górskimi i otwartymi przestrzeniami więc zazwyczaj spotkać je można na obszarach zalesionych. Dziki bardzo lubią lasy liściaste mieszane, często spotkamy je w miejscach, w których rosną dęby dlatego, że zwierzęta te wyjątkowo lubią żołędzie. Najliczniej przebywają na terenach województwa zachodniopomorskiego, wielkopolskiego i warmińsko-mazurskiego. Główny Urząd Statystyczny w 2017 roku udostępnił dane, które mówią, że w naszym kraju może ich żyć mniej więcej 214 tysięcy sztuk.
Dziki są wszystkożerne i żywią się tym co jest w danym miejscu i momencie dostępne. Na obszarach leśnych zjadają żołędzie i nasiona sosny. Gdy wchodzą na ziemie uprawne wydobywają buraki cukrowe, ziemniaki albo cebulę. Zwierzęta te potrafią również grasować na nieduże zwierzęta jak myszy oraz krety, nie gardzą padliną, a czasami jak potrzebują to zjedzą też ślimaki, wije i dżdżownice.
Jak wygląda polowanie na dziki w Polsce?
Zbyt duża liczebność tych zwierząt może spowodować rozstrojenie równowagi w ekosystemie więc konieczne stały się polowania na nie. Dlatego, że w momencie zagrożenia stają się agresywne to polowanie na dziki w Polsce może być ryzykowne. W Rozporządzeniu Ministra Środowiska zostały opisane szczegółowe informacje o zasadach polowania na dziki. W ich trakcie wykorzystywać można jedynie broń myśliwską z gwintowanymi lufami i kalibrze przynajmniej 5,6 mm. Jeżeli chodzi o naboje myśliwskie, konieczne jest zastosowanie amunicji myśliwskiej z pociskami półpłaszczowymi o określonej energii. W rozporządzeniu została zamieszczona również informacja, że przy polowaniu na dziki w Polsce nie ma zakazu strzelania do zwierzyny przy paśnikach czy lizawkach.
Polowanie na dziki w Polsce niesamowicie często ma miejsce nocą, ponieważ zwierzęta te dokładnie wtedy się uaktywniają. Konieczna jest dlatego dobra znajomość terenu, na którym polowanie ma być.
Źródło: organizator polowań na dziki