Przemysł

Formowanie rotacyjne – co to jest?

Formowanie rotacyjne pozwala wytworzyć produktów które są puste w środku. Usługa roto wykorzystywana jest do tworzenia detali wielkogabarytowych. Przeczytaj nasz tekst aby doinformować się na czym dokładnie to polega.

Na czym polega formowanie rotacyjne?

Formowanie rotacyjne jest jedną z technologii przetwórstwa tworzyw sztucznych. Metoda ta polega na rozprowadzeniu tworzywa, i umiejscowieniu go wewnątrz rozgrzanej formy, na jego powierzchni wewnętrznej. Po co stosuje się tę metodę?

Rotomoulding stosuje się do przykładowo do produkcji wyrobów plastikowych o różnej grubości ścianek i dowolnych kształtach a nawet przeróżne kolory. Produkty które są otrzymane w ten sposób można wykorzystać w przemyśle, handlu, medycynie, czy też w rolnictwie.

Jak przebiega formowanie rotacyjne

W trakcie formowania rotacyjnego, forma obraca się w wielu kierunkach, co uniemożliwia równomierny rozkład tworzywa. Dzięki temu możliwe jest zachowanie jednakowej grubości ścianek. Wsparciem dla ogrzewającego formę ruchu gazu to wentylator, którego działanie bardzo pomaga w wyrównaniu temperatury w komorze. To natomiast ma wpływ na poprawę współczynnika wnikania ciepła do formy. Gdy już forma osiągnie temperaturę umożliwiającą przetopienie i rozpłynięcie tworzywa, pojawia się jej bardzo wolne ochłodzenie, które ma na celu zminimalizowanie naprężeń, które są wewnątrz i zapobieganie powstawaniu zniekształceń detali.

Jakie są plusy formowania rotacyjnego?

Formowanie rotacyjne ma wiele zalet. Po pierwsze rotowane produkty z reguł nie mają żadnych rys, albo szwów spawania. A takżę, metoda ta umożliwia produkcję dużych przedmiotów w tani sposób.