Biznes

Jak powinna przebiegać odpowiednia segregacja śmieci?

Zobacz nasze wskazówki, aby dowiedzieć się w jaki sposób poprawnie segregować śmieci. Bezsprzecznie dużo osób ma problem z prawidłową segregacją odpadów

W jaki sposób rozpocząć segregować odpady?

Najważniejsze jest ,aby potrafić znaleźć w domu miejsce na dwa kosze na odpady. pierwszy z nim powinien służyć do odpadów resztkowych.Powinny się tam znaleźć wszelkie śmieci których nie jesteśmy w stanie umieścić do drugiego koszta o którym zaraz dowiesz się więcej. W każdym razie taki śmietnik jest idealnym wyjściem jeśli naszedł nas jakikolwiek dylemat,gdzie rzucić konkretny śmieć. W momencie gdy wywóz śmieci w Gdańsku zabierze Twoje odpady sorterzy z zakładu utylizacyjnego będą posiadać wiedzę w jaki sposób je rozdzielić.

Kolejny pojemnik to miejsce na odpady bio, które do niedawna były nazywane mokrymi. Powinno do nich trafiać wszystko, co jest biodegradowalne, czyli rzeczy które gniją lub szybko się rozkładają. Przykładem rzeczy które możemy tam wrzucić jest pożywienie a bardziej szczegółowo jego pozostałości. 

Gdzie powinno się wyrzucać plastik albo metal?

W przypadku gdy nie masz miejsca na trzeci śmietnik, powinieneś zaopatrzyć się w dodatkowy worek. Metale, plastik i tworzywa sztuczne możesz trzymać ze sobą. Przecież nie produkuje się tych odpadów w takich ilościach, co odpadów resztkowych lub biodegradowalnych. Jeżeli będziesz mieć wszystkie te śmieci w jednym worku, bez problemu dokonasz ich segregacji w altanie śmietnikowej. Jeżeli Gdańsk jest Twoim domem to wiesz, na ile ważna jest tam właściwa segregacja odpadów. Przyłóż swoją cegiełkę do tego ekologicznego zjawiska. 

W jakie miejsce należy wyrzucać szkło?

W domu niepotrzebne szkło należy przechowywać w oddzielnym worku. Następnie musisz je wrzucić w zielonym pojemniku. Mówiąc szkło mamy na myśl na przykład szklane butelki, słoiki ze szkła czy też pojemniki po kosmetykach – jednakże nie te plastikowe. Pamiętaj że szkło będzie czystsze tym korzystniej. Jednakże nie oznacza to ,że jesteś zobowiązany do mycia ich, należy jedynie usunąć wszystkie zakrętki, które wyrzucamy do pojemnika żółtego. Pamiętaj,aby nie wrzucać do zielonego kontenera tak zwanego szkła płaskiego. Jest to przykładowo szyba, zbite lustro czy też szkło kuchenne. Takie śmieci z kolei muszą trafić do odpadów resztkowych.  

Co natomiast powinno się zrobić ze papierem?

Po pierwsze papier, który może trafić do recyklingu nie może być brudny ani lakierowany. W niebieskim pojemniku znajdują się gazety, zeszyty, książki albo  kartony. 

Odpowiednia segregacja artykułów higienicznych- jak powinna wyglądać?

Produkty takie jak tampony, pieluchy, patyczki do uszu, mokre chusteczki bądź zabrudzone ręczniki papierowe – powinniśmy wrzucić do resztkowych. Z kolei styropian nie jest odpowiedni do recyklingu. W związku z tym wszystkie elementy wykonane ze styropianu muszą trafić do resztek.

Gdzie powinno się wyrzucać odpady odzwierzęce?

Odpady odzwierzęce czyli przykładowo psie odchody, koci żwir albo ściółka gryzoni powinny być wrzucane koszta na resztki

Nie zapominaj, że segregacja śmieci to wspólna odpowiedzialność wszystkich mieszkańców zarówno Gdańska, jak i całego kraju. Miej też w pamięci, że tam, gdzie odpadki nie zostaną posegregowane, opłaty za odbiór odpadów będą większe. W rzeczywistości znaczy to, że nawet jeżeli jedna osoba nie segreguje śmieci to wszyscy sąsiadów zapłaci za to.