Przemysł

Jak pozbyć się miedzi i aluminium?

Dzisiejszy świat jest zdominowany nawoływaniami dotyczącymi ochrony środowiska. Trwa ogromna transformacja energetyczna – paliwa kopalne zastępuje się mniej emisyjnymi odnawialnymi źródłami energii. Odchodzi się również od plastiku. Wszystko to ma na celu spolwienia(e) coraz bardziej odczuwalnych zmian klimatycznych.

Co więcej, zasoby naturalne, którymi dysponuje nas Ziemia są zużywane. Wobec zastanych wydarzeń, ponowne wykorzystanie zużytych już zasobów staje się koniecznością.

Segregacja odpadów, którą znamy z naszych gospodarstw domowych dotyczy także odpadów metalowych. Nie ma jednak na nie dedykowanych pojemników. Odpadów metalowych pozbywamy się na skupie złomu. Jest to o tyle zachęcające, że jeszcze można w ten sposób zarobić. Skupy z radością przyjmują jak największe ilości metali kolorowych, które po przetopieniu mogą dalej odsprzedawać dodając swoją marżę.

Gdzie oddać metale kolorowe?

Dobrze jest wyjść od przedstawienia co się kryje pod terminem “metale kolorowe”. Zaliczamy do nich wszystkie metale oraz ich stopy, które nie zawierają w swoim składzie żelaza. Najpopularniejsze i najczęściej używane metale kolorowe to przykładowo miedź, aluminium czy mosiądz.

Podobnie jak inne odpady podlegające segregacji, metale kolorowe można odzyskiwać. Konieczne są do tego odpowiednie zasoby i wystarczająca ilość złomu.

Zakupione przez skup metale przechodzą segregację. Następnie po małej obróbce transportuje się je do hut. Huty przerabiają zezłomowany metal w pełnoprawny produkt. Taki produkt składowany jest w magazynach, skąd pokonuje drogę do kolejnych kupców.

Metale, które podlegają takiemu procesowi to głównie metale i stopy, zawierające aluminium, miedź i mosiądz. Są to substancje często i chętnie znajdujące zastosowanie w różnych dziedzinach gospodarki. Ich cechy chemiczne powodują, że posiadają wiele zastosowań. Co więcej – większość rzeczy, z których korzystamy na codzień w jakimś stopniu bazuje na metalach kolorowych.

Miedź oraz aluminium zaliczają się do najdroższych tworzyw, które można sprzedać na skupie złomu. W związku z tym jeśli zgromadzimy sporo odpadów warto odwiedzić skup aluminium lub skup miedzi. Warszawa, Wrocław czy Kraków – w każdej miejscowości spotkamy tego typu firmy.

Jakie branże zużywają i potrzebują najwięcej aluminium?

Metale kolorowe ze względu na swoją wszechstronność są użyteczne w wielu dziedzinach. Ich ograniczona podaż powoduje, że kreuje się popyt na odzyskane i przetopione surowce.

Odzyskiwanie metali jest kosztownym zajęciem. Mimo to jest to czynność w dalszym ciągu opłacalna. Recykling metali niesie plusy dla każdej z zainteresowanych stron.

Kowalski pozbywa się odpadów z domu i przy okazji otrzymuje za to pieniądze. Skup aluminium i miedzi pozyskuje pożądany towar. Skup miedzi później zarabia na zakupionym produkcie oferując go hutom oraz pozostałym wykazującym zainteresowanie przedsiębiorstwom. Jakie branże gospodarki najchętniej pracują ze skupami? To zależy od tego, czym wybrany skup handluje.

Kto kupuje miedź od skupu metali kolorowych?

Miedź zaliczana jest do grupy metali półszlachetnych. Jest dość miękkim i kowalnym pierwiastkiem. Cechuje się bardzo dobrą przewodnością elektryczną. Konsekwencją takiego stanu rzeczy jest liczne stosowanie jej w różnego rodzaju urządzeniach i systemach elektronicznych i elektrycznych.

Najczęściej pozyskuje się ją wtórnie ze zużytych przewodów i kabli elektrycznych. Spore ilości miedzi znaleźć można też w instalacjach hydraulicznych. Z miedzi korzysta chętnie branża budowlana – wykorzystuje ją do wytwarzania rynien, parapetów i pokryć dachowych. Poza dobrym przewodnictwem elektryczności, miedź też sprawdza się jako wymiennik ciepła. Ta funkcja pozwala znaleźć ten materiał w chłodnicach i grzejnikach.

Cena miedzi na rynkach światowych jest dość wysoka. Zatem, jeśli po remoncie bądź wymianie urządzeń w domu zostało nam trochę tego rudego pierwiastka i chcemy zarobić, warto odwiedzić skup miedzi. Warszawa jest miastem, gdzie otrzymamy za kilogram miedzi najlepszą stawkę. Jednak nie ma się czym przejmować – niemal wszędzie handel miedzią jest dochodowy.

Skąd odzyskać aluminium i komu je sprzedać?

Aluminium to kolejny wysoce ceniony metal. Używa się z niego w przemyśle lotniczym, stoczniowym, motoryzacyjnym, budowlanym, a nawet spożywczym. Jest plastyczny co pozwala dowolnego zmieniania jego kształtu. Każdy z nas pił kiedyś colę lub inny napój z puszki – puszki oczywiście produkuje się z aluminium. Jest to tylko jeden z przykładów wykorzystania tego pierwiastka.

Aluminium można pozyskiwać z części samochodowych, a także z różnych elementów budowy maszyn, blach czy instalacji. Wiele osób zbiera też puszki po napojach i w ramach dodatkowego zarobku oddaje je na skup aluminium.

Gdzie skupuje się najwięcej złomu?

Skupy metali kolorowych to przeważnie dobrze prosperujące biznesy. Produkcja śmieci, mimo wszystkich apeli nie maleje. Wobec tego potrzebne są podmioty, które w bezpieczny i odpowiedni sposób zajmą się utylizacją.

Dobrym pomysłem wydaje się otworzyć skup miedzi lub skup aluminium. Warszawa jako stolica mogłaby być dobrą lokalizacją.