Budownictwo

Jak samodzielnie ułożymy kostkę brukową

Montaż kostki brukowej wbrew pozorom to nie jest czynność ekstremalnie trudna. Niemniej jednak zdajemy sobie sprawę iż dla niektórych usługi brukarskie w Gdańsku są lepszą opcją. Z naszego tekstu poznasz jak prawidłowo przebiegają prace brukarskie. Wiedzę tę możesz wykorzystać zarówno podczas układania kostki brukowej jak i podczas sprawdzania czy zatrudniony brukarz dobrze ją ułożył. 

Jak prawidłowo ułożyć kostkę brukową?

Pierwszym etapem dobrego układania kostki jest projektowanie bruku, czyli wykonanie prawidłowego projektu. Musi on dostarczyć wykonawcy informacje, jakie ilości materiałów budowlanych będziesz potrzebować, a także jaką cenę za cały proces zapłacisz. Usługa brukarska wykonana przez doświadczoną firmę na pewno trochę wyniesie jednakże nie warto na tym oszczędzać. Pamiętaj też że aby zacząć zlecenia brukarskie należy sprawdzić czy firma ma dostęp do potrzebnych narzędzi. Plusem zdecydowania się na specjalistę jest fakt że firmy brukarskie mają w ofercie nie tylko etap planowania, ale również wybranie oraz transport materiałów którymi są na przykład kostka brukowa czy kruszywa. Firmy takie znajdziesz praktycznie wszędzie, czy to Trójmiasto, Gdańsk, Gdynia, Warszawa czy Opole. 

 Jaka kostka brukowa jest najlepsza?

Oprócz koloru musisz wziąć pod uwagę inne parametry wybierając kostkę brukową. Bardzo ważna jest również faktura kostki a także rozmiary pojedynczych elementów. Masz możliwość zadecydowania się  na tradycyjny format bądź płyty XXL, które są bardzo które cieszą się dużą popularnością w szczególności pośród innowacyjnych projektów. Kolejny etap to poprawne pomiary całej posesji. Pozwolą one przygotować projekt a także dzięki nim będziesz świadom jak duża palet kostki trzeba zamówić.

Jakie są narzędzia które są Ci niezbędne?

Głównym potrzebnym narzędziem aby ułożyć kostkę brukową jest zagęszczarka. W przypadku większych powierzchni aby wybrać grunt będziesz potrzebować koparki. Układasz większe płyty? W takim przypadku warto wypożyczyć chwytaki podciśnieniowe których waga wynosi od 120 do 320 kilo. Ponadto aby pomierzyć teren jest potrzebny niwelator lub długi metr. W trakcie robót koniecznie należy zaopatrzyć się wniezbędne będą standardowe narzędzia którymi są grabie, szpadla, taczki, miotły, poziomica, łata.

Etapy krok po kroku układania kostki brukowej – zapoznaj się z nimi!

1. Wytyczenie nawierzchni

W tym etapie musisz nanieść na projekt określone punkty. Jest to sposób przez który możesz wytyczyć usytuowanie oraz poziom zabudowy w terenie.

2. Układanie kostki 

Początkowo trzeba skasować ziemię na powszechność przewidzianą w projekcie. Wszystko to zależy od rodzaju podbudowy. Pamiętaj, żeby krawędzie kostki umocnić za pomocą krawężników które są ustawione na warstwie chudego betonu. Ponadto żeby odpływ wody deszczowej przebiegał prawidłowo, kolejnym warstwom począwszy od dna należy nadawać spadek 1 do 3 procent czyli 1-3 centrymetry na metr. Ostatni etap który trzeba wykonać to wyrównanie dna wykopu oraz ubicie go poprzez ubijak lub zagęszczarkę mechaniczną.

3. Wykończenie terenu tuż po ułożeniu kostki brukowej 

Po skończeniu układania kostki brukowej całkowitą powierzchnię powinno się ubić. Na sam koniec na powierzchni ułożonej kostki brukowej trzeba posypać warstwę lekko przesianego piasku i wmieść piasek w szczeliny pomiędzy kostkami, następnie zalać wodą i pozostawić go by osiadł. Czynności te należy powtarzać kilka razy, aż piasek w pełni wypełni wolne przestrzenie. Taka czynność doskonale ustabilizuje elementy nawierzchni.

4. Ostatnie porady

Przygotowując łożysko pod nawierzchnię należy bezwzględnie wybrać całąwarstwę urodzajną. W przeciwnym wypadku jeżeli próchnica ulegnie rozkładowi oraz zmniejsza swoją objętość nawierzchnia może się miejscami zapaść. Wszystkie następne warstwy podbudowy oraz podsypka muszą być wyrównane oraz ubite. Nie zapominaj aby nawierzchni nadać 1-3 proc spadku, nawet w przypadku gdy jest przepuszczalna, bo została użyta podsypka piaskowa a także ma dobrą podbudowę, aby woda szybko z niej odpływała. Ponadto żeby otrzymać powierzchnię o jednolitej barwie, należy tuż przed rozpoczęciem układania wymieszać kostki które pochodzą z różnych opakowań.