Jak usuwa się wgniecenia w samochodzie?
Są sytuacje kiedy na drodze przydarzy nam się małe zderzenie i w takiej sytuacji w aucie powstaje wgniecenie. Takie wgniecenia przeważnie wyglądają bardzo nieestetycznie i na dodatek zmniejszają koszt pojazdu. Coraz popularniejsze są bezinwazyjne sposoby usuwania wgnieceń w karoserii. Dzięki nim auto może wyglądać jak nowe i często nie ma żadnego znaku, że kiedyś doszło do wypadku. Kiedy możliwe jest usuwanie wgniotek i na jaką metodę możesz się zdecydować?
Masowanie blachy – czyli jak usunąć wgniecenia w samochodzie?
Technika masowania blachy wykorzystywana jest w przypadku tych fragmentów auta, do których jest dobry dostęp do wgniecionego miejsca od środka. Jest to przede wszystkim maska a także klapa od bagażnika. Do tego rodzaju usuwania wgnieceń niezbędne jest zastosowanie odpowiednich narzędzi. Pracownicy warsztatu używać będą wypychaczy blacharskich o przeróżnych kształtach, rozmiarach i końcówkach oraz dźwignie, czyli tak zwane heble. Typ używanych hebli zależy głównie od tego, czy nadwozie jest wzmocnione, czy nie. Za pomocą miękkich młotków, które mają podbijaki i prawidłowo dostosowanych hebli, blacha jest masowana w taki sposób, aby przybrała swoją początkową formę. Narzędzia, jakie niezbędne są do zastosowania tego typu masowania są bardzo drogie i lepiej zostawić samochód u fachowców w Krakowie, którzy szybko zlikwidują u niego wgniecenia. W Krakowie rekomendowania firma, posiadająca wieloletnią praktykę to Eurograd – wyciąganie wgnieceń.
Wszystko o PDR – metodzie usuwania wgnieceń na klej
Jeśli nasze auto ma wgniotki, jednak nie zszedł z niego lakier to można zastosować metodę PDR a więc usuwanie wgnieceń bez lakierowania karoserii. W pierwszej kolejności należy pozbyć się zatłuszczeń i oczyścić interesujące nas miejsce, a potem położyć na tę blachę klej termopotliwy i doczepić odpowiedni sprzęt. Za pośrednictwem tego przyboru wyciąga się widoczne wgniotki. Po całkowitym naprostowaniu blachy zdejmuje się sprzęt i można zmyć klej za pomocą zmywacza.
Sporą zaletą tej metody jest np. brak konieczności odkręcania jakiegokolwiek z komponentów. Na dodatek, często będzie stosowana w razie usuwania wgnieceń po gradobiciu.
Tej techniki nie warto wykonywać samemu w garażu ponieważ wymaga ona pewnych umiejętności i dosyć drogiego sprzętu. O wiele rozsądniej jest powierzyć pojazd w ręce profesjonalistów, których stuprocentowo wyszukasz w Krakowie.
Ostatnim sposobem, który można spróbować samodzielnie, jest wykorzystanie nagłej zmiany temperatur. W takiej metodzie na samym początku trzeba nagrzać wgniecioną blachę – na przykład za pomocą suszarki – a kolejno błyskawicznie ją schłodzić. Do tego używa się zazwyczaj suchego lodu oraz sprężonego dwutlenku węgla. Blacha wskutek sporej różnicy temperatur powinna się naprostować. Technika ta ma jednak nieduży minus – przeważnie w trakcie tego zabiegu lakier odpryska i trzeba go ponownie pomalować.
Jeśli wciąż nie jesteś przekonany co do tego, czy prawidłowo usuniesz wgniotki z samochodu – zostaw to fachowcom. W Krakowie z pewnością istnieje warsztat, który spełni Twoje oczekiwania.