Inne

Jak wybrać zakład pogrzebowy?

Każdy z nas kiedyś zetknie się ze śmiercią – wszak to nieodłączny fragment każdego życia. Rodzina nieboszczyka w obliczu tragedii stają przed koniecznością wyboru odpowiedniego zakładu pogrzebowego. Często śmierć może być tak druzgocąca, że trudno jest zajmować się formalnościami pogrzebowymi. Można wtedy wyszukać właściwą firmę pogrzebową, która poprowadzi przez ten nieprzyjemny proces od kompleksowo bez najmniejszych kłopotów. Istotne, żeby to wydarzenie było odzwierciedleniem poszanowania dla zmarłej osoby. Z tego powodu znalezienie właściwego zakładu pogrzebowego jest tak ważną kwestią, nad którą warto się dogłębnie zastanowić. Czym warto się kierować wybierając firmę, która Podejmie się organizacji pogrzebu? Czy ta firma może zająć się wszystkimi aspektami tej uroczystości?

Dogodne położenie zakładu pogrzebowego

Jednym z istotniejszych aspektów, które należy wziąć pod uwagą szukając zakładu pogrzebowego, jest jego położenie. Ważne jest, żeby zlokalizowany był w pobliżu cmentarza, na którym będzie pochowany nieboszczyk. Miejscowa firma z całą pewnością będzie znała cmentarz i praktyki na nim panujące, a także proboszcza. Umożliwi to na szybszą organizację uroczystości. Firmy pogrzebowe muszą także znać pobliskie szpitale czy chłodnie, jeśli nie posiadają swojej. Zazwyczaj tego typu zakłady pogrzebowe położone są w bliskim sąsiedztwie cmentarza czy większych miejsc kultu. Na pewno istotnym aspektem jest także to, aby lokalizacja zakładu pogrzebowego umożliwiła sprawny transport zmarłego. Kiedy śmierć nastąpi nocą, niewątpliwie będzie zależało rodzinie na sprawnej reakcji pracowników zakładu.

Dlaczego należy znaleźć zakład pogrzebowy, który oferuje transport zwłok?

Kolejną ważną sprawą w przypadku wyboru firmy pogrzebowej jest to, czy taka firma posiada w swojej ofercie transport zwłok. Jest to szczególnie ważne, kiedy śmierć nastąpiła daleko od miejsca przyszłego pochówku. Niekiedy zdarza się, że trzeba jechać po zwłoki na drugi koniec kraju, a nawet za granicę. Wtedy warto dowiedzieć się, czy znaleziony zakład pogrzebowy oferuje transport nieboszczyka na znaczne odległości. Najczęściej takimi transportami zajmują się firmy pogrzebowe z większych miast np. w Bielsku – Białej.

Jakie usługi mają w swojej ofercie zakłady pogrzebowe?

Szukając właściwego zakładu należy również brać pod uwagę na zakres usług jaki on oferuje. W tak przykrym okresie jakim jest śmierć bliskiej osoby często rodzina pogrążona w żałobie wolałaby oddelegować sporą część formalności powiązanych z organizacją pogrzebu na firmę pogrzebową. Warto zorientować się, czy fachowcy mogą wesprzeć w większości formalności takich jak odbiór aktu zgonu, wypełnienie dokumentacji o zasiłek czy wykupienie miejsca pochówku na cmentarzu. Usługi pogrzebowe dobrych firm często obejmują również wybór trumien albo w przypadku kremacji – urn, wybór kwiatów, oprawa muzyczna uroczystości. Część zakładów pogrzebowych posiada nowoczesny sprzęt, który usprawnia pogrzeb taki jak np. winda służąca do spuszczenia trumny do grobu, baldachim osłaniający grób, świeczniki, stojaki na zdjęcia i wiele innych. Na pewno wszystko zależne jest od indywidualnych wymagań bliskich i tego w jakim stopniu jest ona w stanie zaangażować się w organizację uroczystości. 

Lokalizacja krematorium – na co zwrócić uwagę?

Kiedy rodzina pragnie skremować zwłoki, musi ustalić gdzie znajduje się krematorium. Niektóre firmy w swojej ofercie posiada także uczestniczenie podczas kremacji zwłok. W takiej sytuacji zasadniczy jest fakt, czy w pobliżu miejsca pochówku znajduje się krematorium posiadające kaplicę, w której odbędzie ceremonia. Krematoria zlokalizowane są najczęściej w pobliżu większych miast. Z tego powodu jeśli bliscy chcą pożegnać nieboszczyka biorąc udział w kremacji, firma pogrzebowa wybierze krematorium, które położone jest najbliżej miejscowości w której będzie pogrzeb. Należy wspomnieć, że obecnie w Polsce znajduje się około 60 krematoriów.