Budowlanka

Jak wygląda budowa hal przemysłowych?

Bez czego nie możemy zacząć budowy hali przemysłowej?

Najpierw konieczne jest wybranie lokalizacji, w której chcemy skonstruować halę przemysłową i ustalić początkowy jej plan. Jeśli wybraliśmy już lokalizację to zdecydowanie przeanalizujmy wszystkie parametry techniczne. Chodzi tutaj o zweryfikowanie wszelkich instalacji, otrzymanie informacji o nośności gruntów i jaki jest stan wód gruntowych. Oprócz tego konieczne jest załatwienie zgody na dojazd do miejsca, w którym hala przemysłowa będzie stawiana. Koniecznie odbierz również mapę, na której opracujesz projekt.

Kolejnym krokiem jest stworzenie projektu budowlanego. W tym celu najczęściej wynajmuje się architekta lub firmę, która będzie wykonawcą hali przemysłowej. Na zestawieniu zadań obowiązkowo umieść również wizytę w Wydziale Urbanistyki, gdzie dostaniesz wpis i wyrys miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W ten sposób biuro architektoniczne będzie mogło określić o jakich wymiarach można skonstruować obiekt na wyznaczonej przez nas działce.

Informacje ze strony firmy Bewika – budowa hal przemysłowych

Kiedy potrzebne jest pozwolenie na budowę hali przemysłowej i jak je zdobyć?

Jeśli chcemy wybudować halę przemysłową i planujemy używać jej nie dłużej niż 180 dni to wystarczające będzie złożenie zgłoszenia o budowie. Trzeba złożyć je we właściwym Urzędzie Miasta lub Starostwie Powiatowym i można rozpocząć budowę hali. Po 180 dniach hala przemysłowa musi zostać poddana rozbiórce albo może być też przeniesiona gdzieś indziej.

Jeśli natomiast planujemy wybudować całoroczną halę przemysłową, czyli będzie ona stała w tym samym miejscu dłużej niż 180 dni to konieczne jest złożenie wniosku o pozwolenie na budowę.

Wraz z wnioskiem trzeba złożyć projekt budowlany, a w zasadzie zgodnie z nowymi przepisami – trzy projekty budowlane. Musi być to plan zagospodarowania terenu, projekt architektoniczno-budowlany oraz projekt techniczny – plan techniczny do Urzędu lub Starostwa dostarczamy po zakończeniu budowy.

Co więcej żeby wniosek o pozwolenie był pełen, konieczne jest dołączenie do niego dokumentację potwierdzającą warunki techniczne dotyczące gazu, prądu, dostawy wody i odbioru ścieków. Powinny się tam także znaleźć dokumenty potwierdzające skuteczność wodociągu dla celów przeciwpożarowych.

Następne pismo, które musimy zanieść to druk potwierdzający to, że wybrany przez nas teren może być przeznaczony na cele budowlane a także deklaracje architektów i osób, które weryfikowały plany budowlane.

Co jeszcze mówi prawo budowlane?

Jeżeli złożyliśmy poprawny wniosek wraz ze wszystkimi dodatkowymi dokumentami to Urząd Miasta albo Starostwo Powiatowe musi przekazać decyzję w maksymalnie 65 dni.

Zgodnie z prawem budowlanym, jeśli planujemy wyremontować albo przekształcić halę przemysłową to nie będziemy potrzebowali pozwolenia. Jednakowo będzie w kwestii chęci dokonania przekształceń na terenie budowlanym.

Jeśli za to mieliśmy zamiar zbudować halę przemysłową tylko maksymalnie na 180 dni i złożyliśmy zawiadomienie o budowie, a gdy już była zbudowana zachciało nam się przerobić ją w całoroczną to musimy zgłosić wniosek o budowę zanim upłynie ten czas. Jeżeli natomiast nie zdążymy tego zrobić w terminie to halę trzeba będzie rozłożyć i będzie można zbudować ją jeszcze raz dopiero po dostaniu pozwolenia na budowę. Niezmiernie ważne jest też to, że jeżeli upłynie przepisowe 180 dni i obowiązkowe jest rozebranie hali to nie możemy jej wybudować po raz kolejny w tej samej lokalizacji. Konieczne jest jej całkowite rozłożenie albo przeniesienie w jakieś inne miejsce. Plan postawienia jej kolejny raz w jednakowym miejscu jest związany z obowiązkiem posiadania pozwolenia na budowę.