Nowoczesne technologie

Jak zabezpieczać dane w przedsiębiorstwie?

W cyfrowym świecie nasze dane są non-stop narażone na różnego typu ataki i zagrożenia. Internet daje przedsiębiorstwom wiele udogodnień, jednak potrafi być też niebezpieczny(a). Przejęte dane mogą być użyte do niecnych celów.

W związku z tym tak ważna jest właściwa profilaktyka. Szyfrowanie haseł i przesyłanych treści oraz tworzenie kopii zapasowych to jedne z podstawowych aktywności związanych z bezpieczeństwem danych organizacji.

Zwłaszcza ważne dla przechowywania danych są rozwiązania kryjące się pod terminem: pamięć masowa. Kopie zapasowe i opcja długotrwałego przetrzymywania informacji stanowią punkt odniesienia w sytuacji potencjalnych ataków.

Cyberbezpieczeństwo – jak radzić sobie z nowymi typami zagrożeń?

Pamięć masowa jest jednym z najważniejszych zespołów infrastruktury informatycznej w instytucjach. Pozwala trwale magazynować duże ilości danych przez długi czas.

Akces do danych zawartych na urządzeniach pamięci masowej jest o wiele dłuższy. Pozwala to na odtwarzanie informacji nawet po długim czasie. Jest to również zaleta w przypadku awarii czy ataków hakerskich. Pozwala wrócić do konkretnego momentu, bez potrzeby mozolnego odtwarzania utraconych danych.

Pamięć masowa ma najczęściej postać zewnętrznego nośnika danych. Może to być dysk twardy, taśma magnetyczna, a nawet płyta CD. Zgromadzone informacje ponadto się szyfruje dla zwiększenia bezpieczeństwa. Dostęp do nich jest możliwy nawet bez połączenia sieciowego – pamięć masowa działa w trybie offline.

Mechanizm działania pamięci masowej

Pamieć masowa to pewne rozwiązanie. Jednak by była ona stuprocentowo niezawodna trzeba ją odpowiednio przygotować. Każdy element tworzący infrastrukturę i jego wpływ na bezpieczeństwo danych powinien być poddany analizie. Pamięć masowa wymaga, by wszystkie elementy były zdublowane. Zamysł jest taki, by awaria jednego elementu nie wpływała na działanie pozostałych.

Korzystając z pamięci masowej warto używać oprogramowania szyfrującego i zabezpieczającego. Nawet, kiedy dane zostaną wykradzione dzięki kodowaniu będą niemożliwe do odczytania.

Rynek pamięci masowej stale się rozwija. Wprowadzane są nowe usługi. Następuje też decentralizacja pamięci masowej. Oznacza to, że gromadzone dane są rozproszone w killu dyskach, w różnych miejscach. Dzięki temu, ich zdobycie jest jeszcze trudniejsze.

Kto pomoże nam zabezpieczyć dane firmowe?

W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na rynku wciąż przybywa firm, które zajmują się cyberbezpieczeństwem.

Warto poszukać specjalistów, którzy mogą pomóc chronić dane w naszych firmach. Pamięć masowa to tylko jeden z elementów, którymi zajmują się firmy zajmujące się bezpieczeństwemIT.

Bezpieczne gromadzenie danych to nie tylko kwestia żywotna dla firm. Jest to również ważna część komunikacji z klientami, którzy udostępniając swoje dane okazują nam zaufanie. Nie powinno się go zawieść.