Bez kategorii

Jakie są korzyści dwujęzyczności?

Nie da się ukryć, że w obecnych czasach umiejętność władania językami jest bardzo ważna z tego właśnie powodu warto uczyć dzieci od początku z językami. Prywatna szkoła podstawowa w Gdańsku jest dobrym pomysłem. Gdańsk, Wrocław czy Warszawa to jedne z miast gdzie znajdziesz dwujęzyczną szkołę podstawową. Zachęcamy, aby przeczytać nasz tekst, celem poznania plusów i zalet dwujęzyczności.

Czym jest dwujęzyczność zamierzona?

Dwujęzyczność zamierzona to zjawisko w którym rodzice wprowadzają dwujęzyczność do życia dziecka. Kiedy warto zacząć taki proces? Tak naprawdę to najlepiej będzie wprowadzić go tak wcześnie, jak tylko będziecie mogli. Z wprowadzeniem języka obcego nie ma po co czekać. Czy wiesz, że już noworodek od pierwszych dni życia podświadomie uczy się melodii języka wraz z poszczególnymi dźwiękami. Aby wprowadzić dwujęzyczność masz czas dp 3. roku życia dziecka. Warto również postawić na zapisanie dziecka do dwujęzycznej szkoły podstawowej. 

Nauczanie dwujęzyczne – co to jest?

Nauczanie w szkole podstawowej tego typu jest to system oparty na nauczaniu konkretnych przedmiotów posługując się dwoma językami. W efekcie doprowadza się do rozwoju kompetencji językowych, które osiągają uczniowie uczęszczający do takiej szkoły. Plusy tego stylu nauczania to:

  • ustanawianie postawy zrozumienia odmienności geograficznej oraz tej w kulturze obszaru językowego który jest inny niż ojczysty;
  • uczenie się książek, kultury i historii innych krajów;
  • sprawniejszy dostęp do międzynarodowych programów edukacyjnych;
  • zachodzi możliwość dalszej nauki za granicą.

Zalety dwujęzyczności

Plusów dwujęzyczności jest całe mnóstwo. Niżej je wymieniliśmy.

  1. Większa tolerancja
    Czy zdajesz sobie sprawę, że dwujęzyczne dzieci są bardziej tolerancyjne. Ma to miejsce ponieważ intuicyjnie odczuwają, świat nie jest czarno biały.
  2. Dziecko w przyszłości miało lepszy akcent.
    Włączaj dziecku bajki w języku obcym, a będzie ono miało zdolność samodzielnie skorygować akcent w którym mówi.

Korzyści dla rodzica

Decyzja o wprowadzaniu dwujęzyczności może przynieść korzyść wszystkim domownikom. Opiekunowie aby nie wprowadzać dziecka a błąd sami muszą dobrze władać językiem obcym, a czasem nawet się z nim doszkalać.

Jak dwujęzyczność wpływa na dziecko?

Wyniki badań dowodzą, że wychowywanie dziecka w dwujęzyczności dobrze wspomaga proces jego rozwoju. U dziecka szybciej rozwija się myślenie elaastyczne i abstrakcyjne. Ponadto rozwija ona pamięć krótkotrwałą a także ma wielki wpływ na sprawne nauczenie się kolejnego języka. W sytuacji, gdy rodzice położą odpowiedni nacisk na dwujęzyczność, z biegiem czasu zakres słów dziecka będzie co raz to większy a to pozwoli swobodnie posługiwać się dwoma systemami językowymi.