Inne

Jakie są rodzaje ukulele?

Jeśli właśnie wymyśliłeś, że zaczniesz lekcje gry na ukulele to prawdopodobnie wpisałeś w wyszukiwarkę: ukulele i wyskoczyło Ci kilka różnych rodzajów. Najpopularniejsze są ukulele sopranowe i tenorowe, ale istnieje również kilka innych typów, takich jak koncertowe lub barytonowe. Różnią się one nie tylko nazwami, każdy z nich znajdzie zastosowanie u innych osób, a świeżo upieczony muzyk będzie miał spory problem przy wyborze idealnego instrumentu.

Rodzaje ukulele i podstawowe różnice

Główna różnica między tymi dwoma rodzajami ukulele to dźwięk. Ukulele sopranowe wydaje dźwięki wysokie i cienkie, tenorowe za to będzie charakteryzowało się głęboką barwą dźwięku.

Druga różnica to gabaryty. Ukulele sopranowe jest najmniejsze i jego rozmiar to około 53cm. Tenorowe za to jest dużo większe bo mierzy aż 66cm. Ten instrument będzie więc idealny dla osób, które już umieją na nim grać lub kiedyś już miały kontakt z gitarami. Będzie też idealne dla osób o większych dłoniach, ponieważ progi mają szerokie rozstawienie. Jasne jest, że typowe ukulele zawsze ma 4 struny. W sklepach można zobaczyć ukulele 6 strunowe, jednak nie jest to standardowe ukulele tylko guitalele.

Końcowa już rozbieżność, która ma związek trochę z rozmiarem instrumentu to ilość progów. Zważywszy na to, że przeróżne rodzaje ukulele mają różną wielkość, ukulele sopranowe ma mniejszą ilość progów niż ukulele tenorowe. Najczęściej ukulele sopranowe ma 12-15 progów, a tenorowe od 17 do 19. Warto tu także wspomnieć o ukulele koncertowym, które jest średnie, większe od sopranowego, krótsze od tenorowego i posiada od 15 do 17 progów.

Szeroką gamę instrumentów znajdziesz w przyjazne-ukulele.pl – ukulele sopranowe i inne. 

Z czego zrobione jest ukulele?

Ukulele najczęściej robione jest z drewna. Można wyodrębnić kilka najczęściej spotykanych typów, przykładowo mahoń, świerk czy najpopularniejsze na Hawajach drewno koa. Ale drewno nie jest jedynym surowcem, z jakiego jest wykonywane ukulele. W sklepach znajdziesz również instrumenty zrobione z włókna węglowego a także z tworzywa ABS, które może być połączone z drewnem. Oprócz tego pojawiają się też takie stworzone ze sklejki. Są one prawie dwukrotnie tańsze niż takie z litego drewna.

Tworzywo, z jakiego jest zrobione ukulele ma wpływ na dźwięk jaki wydaje, na przykład instrument z włókna węglowego jest bardziej głośny i ma ostrzejszą barwę niż to drewniane. Różnica między dźwiękiem ukulele z litego drewna a takiego ze sklejki jest niewielka.

Jakie ukulele będzie dobre dla początkującego?

Oglądając ukulele najlepiej jest najpierw wybrać jego dobrany dla nas typ. Ukulele sopranowe jest najmniejsze i definitywnie nie będzie pasowało osobie o wiekszych dłoniach i grubszych palcach. Prawdopodobnie może mieć problem z chwytami. Prawdopodobnie będzie doskonałe dla dziecka albo osoby o chudych palcach. Na ukulele tenorowym trudno będzie się grało osobie stawiającej pierwsze kroki w grze, więc jest to raczej model dla doświadczonych ukulelistów, ewentualnie dla takich z większymi dłońmi.

Drugą sprawą jest tworzywo,z którego jest stworzone ukulele. Jeżeli instrument ma być dla dziecka, lub chcemy z nim podróżować, alternatywą może być wybranie takiego z tworzywa sztucznego, ponieważ jest trwalsze i mocniejsze. Musimy jednak uwzględnić wtedy, że dźwięk prawdopodobnie nie będzie tak ciepły i charakterystyczny. Jeżeli za to chcemy ukulele z drewna, a dopiero zaczynamy przygodę z grą i nie wiemy, czy za jakiś czas gra na instrumencie nam się nie znudzi – może dobrze jednak wybrać takie zrobione ze sklejki. Jest ono niemal dwukrotnie tańsze, a wydźwięk jest bardzo podobny do tego z litego drewna.

Ostatnią ważną kwestią jest dokładne obejrzenie instrumentu. Niesamowicie istotne jest to, czy każde złączenie jest dobrze zrobione, czy gryf nie jest krzywy i czy struny nie są za daleko albo za blisko gryfu. Te elementy wpływają na komfort grania, a w konsekwencji, mogą sprawić, że amator zrazi się do gry.