Kiedy trzeba wykonywać ostrzenie narzędzi?
Nic nie jest niezniszczalne. Nawet wydawałoby się tak trwałe przedmioty jak narzędzia. Jeżli często się z nich korzysta oczywiste jest, że z czasem zaczną niszczeć. Żeby zatrzymać ten proces należy o nie odpowiednio zadbać i od czasu do czasu zregenerować. Bardzo ważne jest, żeby wiedzieć jak to odpowiednio wykonać, aby nie zaszkodzić jeszcze mocniej. Z tego powodu tak ważne jest okresowe ostrzenie narzędzi. Jednakże, aby zrobić to dobrze niezbędne są odpowiednie umiejętności i precyzja. Duże znaczenie ma również odpowiedni sprzęt za pomocą którego odbywa się ostrzenie. Trzeba zdawać sobie sprawę kiedy skorzystać ze szlifierki, a kiedy z ostrzałki. Praca dobrze naostrzonymi narzędziami jest nie tylko prostsza, ale także znacznie przyjemniejsza. Bez wątpienia nie wszystkie da się ostrzyć samodzielnie w domu. Czasami trzeba udać się do fachowca, który zrobi to profesjonalnie. Które narzędzia wymagają ostrzenia u specjalisty? Kiedy można ostrzyć samodzielnie w domu?
Jakie narzędzia można ostrzyć osełką?
Niemal w każdym domu są się jakieś narzędzia, które prędzej czy później będą wymagały ostrzenia. Takim najprostszym przyrządem, który może nam w tym pomóc jest osełka. Dawniej służyła ona do ostrzenia sierpów czy kos oraz wytwarzana była ze zwykłego piaskowca. Teraz przydaje się do ostrzenia noży kuchennych, nożyczek, sekatorów i wielu innych narzędzi niezbędnych w codziennym życiu. Na rynku znajduje się wiele osełek, nie tylko takich z piaskowca. Oczywiście każda służy do innego narzędzia i innego stopnia stępienia. Osełka jest wytwarzana również w różnych kształtach jak np.:
- okrągła – służy przede wszystkim do ostrzenia nożyc,
- trójkatna – przeznaczona do ostrzenia dłut,
- owalna – jej kształt ułatwia ostrzenie sekatorów,
- płaskie i prostokątne – instalowane są na blacie roboczym, nie służą do trzymania w dłoni.
Należy wspomnieć, że w sprzedaży dostępne są także ostrzałki, które są zrobione w taki sposób, żeby w trakcie ostrzenia narzędzia nie zranić się dłoni. One także występują w różnych kształtach, tak aby ostrzenie narzędzi o nietypowych formach było wygodne.
Pilniki – co można nimi ostrzyć?
Kolejnym urządzeniem stworzonym do ostrzenia narzędzi są pilniki. Tak samo jak osełka, pilniki produkuje się w różnych kształtach jak np.: płaskie, okrągłe, trójkątne, mieczowe, półokrągłe. Każdy służy do ostrzenia innego rodzaju narzędzia. Pilniki robione są z niezwykle wytrzymałego materiału i najczęściej służą do ostrzenia narzędzi ręcznych a także urządzeń mechanicznych. Z racji różnorodnych kształtów są bardzo przydatne do ostrzenia pił, hebli, siekier, różnego typu świdrów. Takim przykładem może być ostrzenie pił ręcznych, które wykonuje się przy użyciu pilników płaskich i okrągłych.
Jakie narzędzia można ostrzyć szlifierką?
Do ostrzenia różnego rodzaju narzędzi bardzo przydatna jest także szlifierka. Jest to stosunkowo szybki i nie wymagający zbyt dużego wysiłku sposób na naostrzenie tępych narzędzi. Jednakże użycie szlifierki wymaga dużego wyczucia i dokładności. Szczególnie należy uważać w czasie ostrzenia noży. Może się zdarzyć, że ostrzone narzędzie nagrzeje się do niebezpiecznie wysokiej temperatury. Większa część stali wykorzystanych do wyrobu narzędzi jest nieodpornych na przegrzanie, co być przyczyną utraty właściwości. Należy o tym pamiętać przed rozpoczęciem ostrzenia i wcześniej przygotować pojemnik z wodą, aby móc ochłodzić narzędzie. Należy również być ostrożnym podczas przyciskania ostrza do tarczy.
Podczas korzystania z tej metody ostrzenia należy użyć pdpowiednich podpórek, które przeciwdziałają kontaktowi metalu z powierzchnią ścierającą pod różnymi kątami. Na pewno szlifierka jest szybkim oraz komfortowym sposobem na zaostrzenie szczególnie płaskich narzędzi. Mimo wszystko wymaga ona szczególnej precyzji i doświadczenia, żle wykorzystana zamiast poprawić stan narzędzia może być przyczyną jego nieodwracalnego zniszczenia. W wielu miastach takich jak Łódź, Poznań Kraków i wiele innych znajdują się punkty usługowe, gdzie można dać narzędzia do naostrzenia i zajmie się tym fachowiec. W takiej sytuacji możemy mieć pewność, że nie tylko nie zostaną uszkodzone, ale także dobrze naostrzone.
Narzędzia wykorzystywane w domu – kiedy ostrzyć?
Nie zawsze na czas można zauważyć, że dane narzędzie wymaga ostrzenia. Tylko wprawne oko specjalisty ma szansę dostrzec pierwsze sygnały. Oczywiście zazwyczaj się tego podejmujemy, kiedy narzędzie jest już stępione i nie nadaje się do pracy. Większość narzędzi ogrodowych warto po skończonym sezonie i intensywnym ich użytkowaniu naostrzyć. Duża ilość narzędzi ogrodowych może być kłopotliwa do samodzielnego ostrzenia, dlatego warto oddać je do specjalisty. Warto zaznaczyć, że w niektórych sytuacjach praca stępionymi narzędziami może być po prostu niebezpieczna.