Techniczne

Maszyny do obróbki drutu

Wiele gałęzi przemysłu nie może się obejść bez drutu. Jest to potrzebny materiał w większości fabryk, i wykorzystywany jest w wielu dziedzinach życia – od elementów dekoracyjnych, po wytwarzanie mebli, aż do tworzenia różnego rodzaju konstrukcji. Cechuje się on sporą wytrzymałością i niewielką średnicą. Mimo wszystko przed użyciem, należy oddać go odpowiedniej obróbce. W czasie tego procesu kształtuje się jego parametry takie jak: twardość, giętkość, rozciągliwość. Najczęściej produkowany jest drut o okrągłym przekroju, ale współczesne maszyny mogą zrobić również kwadratowe, lub skręcone. W zależności od wymagań może również wybrać jego pokrycie. Z pewnością inne będzie przy drucie wykorzystywanym do wytwarzania biżuterii, a inne przy takim, który służy do produkcji mebli. Żeby poddać drut odpowiedniej obróbce, nie wystarczy jedna maszyna. Potrzebne będzie do tego o wiele więcej urządzeń. Jakie maszyny używane są przy obróbce drutu?

Zgrzewarka wielopunktowa do obróbki drutu

Bez wątpienia wszystkie urządzenia używane do obróbki drutu powinny posiadać odpowiednie certyfikaty. Na rynku można znaleźć dwa rodzaje zgrzewarek – jednopunktowa oraz wielopunktowa. Jest to urządzenie, którego zadaniem jest zastąpienie spawania. Ściślej mówiąc służy do zgrzewania prętów wykonanych ze stali niskowęglowej. Układ zgrzewania zgrzewa ze sobą odpowiednie elementy przy użyciu prądu stałego lub zmiennego. Efektem całego procesu jest siatka z drutu o przeróżnych kształtach i rozmiarach. Za pomocą zgrzewarki wielopunktowej można wyprodukować zarówno siatki zbrojeniowe, jak i panele ogrodzeniowe. Zgrzewarka wielopunktowa jest maszyną najczęściej wykorzystywaną w specjalistycznych liniach produkcyjnych z tego względu, że jest to stosunkowo spora maszyna. Osoba obsługująca to urządzenie odpowiada za uzupełnianie podajnika o właściwą ilość prętów, a także pilnuje aby cały proces przebiegał bez problemów. 

Urządzenia do obróbki drutu – nawijarka

Następnym urządzeniem przeznaczonym do obróbki drutu jest nawijarka, lub innymi słowy szpularka. Nowoczesne szpularki do drutu umożliwiają zautomatyzowanie procesu oraz dokładność. Wszystkie czynności wykonywane przez urządzenie są dokładnie zaprogramowane. Jak można się domyślić nawijarka do drutu służy do nawijania drutu w zwoje. Można ustawić maszynę tak, żeby zwoje były o wymaganej wadze. Zwoje potrzebne są przede wszystkim do przewiązywania zbrojeń w budownictwie. Cały cykl nawijania złożony jest z następujących po sobie etapów:

  1. przytwierdzenie drutu do szpuli na początku nawijania,
  2. zwinięcie drutu w szpulę, a następnie odcięcie go,
  3. luźna końcówka drutu zostaje dowinięta,
  4. zrzucenie gotowego zwoju.

Maszyna przeznaczona jest zwłaszcza do nawijania drutu niezbyt twardego. 

Prościarka drutu – niezbędne urządzenie przy obróbce drutu

Jednym z wielu urządzeń wykorzystywanych przy obróbce drutu jest prościarka. Jej celem jest wyprostowanie drutu z kłębu bez względu na jego średnicę – dobrej jakości prościarka poradzi sobie prawie z każdą. Kiedy niezbędne jest prostowanie drutu za pomocą prościarki? Takim przykładem może być instalacja odgromowa. Zazwyczaj surowiec jakim jest drut dostarczany jest w kłębach. Aby instalacja odgromowa właściwie spełniała swoje zadanie należy ten drut wyprostować. Wcześniej wykonywano to ręcznie przy pomocy rozciągania, ale powodowało to uszkodzenia drutu. Co prawda były one niewidoczne dla oka, ale były przyczyną powstawania korozji. W takiej sytuacji potrzebna była prościarka, a także rozwijak do drutu. Urządzenia te mogą wyprostować go z niezwykłą precyzją bez jakichkolwiek uszkodzeń. Prościarka do drutu może być wykorzystywana zarówno w przypadku drutu gładkiego, jak i  żebrowanego. Cały proces często jest w pełni zautomatyzowany, obsługa maszyny opiera się tylko do jej kontroli, a także wyregulowania mechanizmów. Na rynku można kupić także prościarki wielotorowe, które produkowane są na specjalne zamówienie. Służą one do jednoczesnego prostowania drutu o rozmaitych średnicach. 

Inne urządzenia używane przy obróbce drutu

Z pewnością jest wiele rozmaitych, które są używane przy obróbce drutu. Sposób ich działania zależny jest od tego, do czego w późniejszym okresie będzie wykorzystywany drut. Takim urządzeniem mogą być giętarki. Są to urządzenia robione na specjalne zamówienie kupującego. Służą one do gięcia siatek panelowych, czy górniczych. Jeśli chodzi o siatki panelowe takie maszyny działają tak jak prasa, która zgina surowiec na całej długości siatki. Kolejnym rodzajem takich specjalistycznych urządzeń są ciągownie. Są to urządzenia przeznaczone do zmniejszenie średnicy drutu poprzez jego zgniatanie. Zazwyczaj taki drut używany jest w górnictwie a także do produkcji krat pomostowych. Przez wzgląd na jego specjalistyczne wykorzystanie, jest to maszyna robiona jedynie na specjalne zamówienie. Drut jest materiałem z którym można się spotkać w każdej dziedzinie życia, z tego powodu powstało tak wiele maszyn służących jego obróbce. Często są to urządzenia dedykowane określonym branżom, w których drut jest powszechnie używany. Należy pamiętać, że takie maszyny są dużych rozmiarów i tylko specjalistyczne linie produkcyjne mogą sobie pozwolić na ich zamówienie.