Przemysł

Naprawa kompresora – co powinieneś o niej wiedzieć?

Kompresor – co to jest i czym się charakteryzuje?

Kompresor jest maszyną dzięki której dostaniemy gaz pod dużym ciśnieniem. Zazwyczaj zakres ciśnienia kompresorów wynosi 6–10 barów. Wpływa oczywiście na to jego typ. Aby dokonać proces sprężenia powietrza, kompresor musi ja zassać, a następnie podwyższyć jego ciśnienie do odpowiednich parametrów. 

Kompresory występują głównie w przemyśle, ale zobaczymy je też w przydomowych warsztatach, szpitalach, gabinetach stomatologicznych, pojazdach samochodowych, a także w domach.

Powinniśmy wiedzieć, że każdy kompresor jest sprężarką, ale nie każda sprężarka jest kompresorem. Jako sprężarki zidentyfikujemy również wentylatory oraz dmuchawy.

Gdzie znajduje zastosowanie kompresor?

Zastosowanie kompresora jest inne w zależności od tego jaki jest to model sprzętu, jego wielkości oraz lokalu, do którego został zakupiony. Kompresor tłokowy, który kupimy do wykorzystania w gospodarstwach domowych może mieć zastosowanie w takich działaniach jak pompowanie kół od roweru czy też samochodu, piłek oraz materacy. Oprócz tego kompresory często będziemy wykorzystać do zasilania sprzętów pneumatycznych albo pistoletów do malowania ciśnieniowego, ale również do czyszczenia pozostałych maszyn. Tego typu kompresory przeważnie są także w serwisach samochodowych i wulkanizacji.

Następny model kompresora to śrubowy i możemy spotkać go dla przykładu w branży budowlanej. Urządzenie to wyposażone jest w koła dzięki czemu można je super szybko zawieźć w docelowe miejsce i użyć w trudnych przestrzeniach. Takie kompresory wyglądem przypominają przyczepę. Zazwyczaj znajdują zastosowanie przy zasilaniu sprzętów pneumatycznych jak między innymi wiertarki udarowe czy też młoty. Wykorzystywane są też do czyszczenia strumieniowego oraz wdmuchiwania kabli. Dzięki temu, że są wielozadaniowe to spotkać je możemy tak samo podczas remontu dróg jak i w zakładach górniczych.

Co może się popsuć w kompresorze?

To, że warto zanieść kompresor do naprawy można rozpoznać po kilku sprawach. Sytuacje, w których powinno się rozważyć naprawę kompresora to przykładowo nieprawidłowa praca chłodnicy, brak właściwego ciśnienia, odgłos stukania w trakcie działania albo wyraźne zwiększenie głośności pracy sprężarki. Jeśli Twoje urządzenie niewłaściwie działa, nie może maksymalnie napompować zbiornika albo posiada brudną głowicę, to czym prędzej zanieś go do serwisu kompresorów w Warszawie -> http://kompren.pl/. Takie nieprawidłowości mogą doprowadzić do jego przegrzania, a w następstwie do absolutnego zepsucia się sprzętu. Korzystniej więc zadbać o to wcześniej, kiedy spostrzeżemy pierwsze objawy. Jeśli posiadany przez nas kompresor działa o wiele głośniej niż zazwyczaj to prawdopodobnie oznacza to, że któryś element mechaniczny się zużył i powinno się go wymienić.

Powinno się pamiętać o okresowym dostarczaniu kompresorów do serwisów w Warszawie ponieważ robiąc im przegląd prawdopodobnie unikniemy poważnej usterki, która zabierze dużo pieniędzy.