Motoryzacja

O co chodzi z gwarancją przy używanym samochodzie?

Współcześnie rynek jest przepełniony ilością samochodów na sprzedaż. Mamy do wyboru kupić nowe auto, poleasingowe sporo tańsze, ale też kilkunastoletnie auto za grosze. Samochody sprzedają zarówno kwalifikowani dealerzy samochodowi, komisy, jak i prywatne osoby. To sprawia, że firmy, które próbują sprzedać samochód muszą się niezwykle postarać aby przyciągnąć do siebie klientów.

Polecanym miejscem, specjalizującym się w temacie samochodów używanych z gwarancją jest z pewnością Prestige Ubezpieczenia.

Jaka jest różnica między gwarancją na auto nowe a używane

Jasnym jest, że biorąc samochód nieużywany będzie on miał gwarancję. Aby była wiążąca konieczne jest spełnienie kilku zasad, na przykład używanie pojazdu zgodnie z przeznaczeniem czy serwisowanie go. Jak jednak wygląda gwarancja na samochód używany?

Jest to na dobrą sprawę ubezpieczenie od awarii nabyte przez komis samochodowy. Daje nam to poczucie pewności i zapewne bardziej zastanowimy się nad zakupem takiego samochodu. Warto jednak dokładnie przeanalizować zapisy w takiej polisie i sprawdzić czy nie ma tam tylko randomowych usterek, które nigdy nie występują w takich autach.

Najczęściej taka gwarancja trwa do 3 lat, ale mimo wszystko istnieją towarzystwa ubezpieczeniowe zapewniające dłuższą ochronę. Ponadto taka ochrona często jest proponowana tylko dla pojazdów nie starszych niż 10-15 lat i z określonym maksymalnym przebiegiem.

Na czym polega przedłużona gwarancja na używany pojazd

W internecie możemy też zobaczyć opcje wydłużenia gwarancji na samochód używany. Tego typu zabezpieczenie możemy wykupić jeśli naszemu pojazdowi nie skończyła się gwarancja u producenta i pragniemy ją przedłużyć. W sytuacji takiego zabezpieczenia pojazd musi spełnić niemało wymogów – nie za duży przebieg, wiek i naturalnie spełnianie warunków dotychczasowej gwarancji producenta. Ta taktyka jest idealna kiedy kupujemy stosunkowo nowy samochód. Zazwyczaj za auto opuszczające salon dostajemy 2 lub 3 letnią gwarancję i sprzedając go możemy wydłużyć ją o następne 2-3 lata.

Używane auta z gwarancją – na co zwrócić uwagę?

W szczególności dokładnie przeczytaj zastrzeżenia tej gwarancji. Często możemy tam znaleźć zapiski o ustalonych nieprawidłowościach, które są, a które nie są naprawiane. Należałoby spojrzeć na ten wpis, dlatego, że może okazać się, że najpopularniejsze uszkodzenia nie znajdują się tam i finalnie kupimy pojazd z gwarancją, a kiedy wykryjemy nieprawidłowość i tak nie będziemy mogli z niej skorzystać.

Opcja ta jest bardzo korzystna dopóki sprzedawcy samochodów nie będą tego nadużywać. Opcja przestaje być opłacalna kiedy kupujemy droższy samochód wyłącznie przez wzgląd na gwarancję, a faktycznie obejmie ona całkowicie abstrakcyjne usterki i awarie.

Wnioski – czy nabycie samochodu z drugiej ręki z gwarancją ma sens?

Reasumując – możemy poczynić zakup niedługo używanego samochodu od dealera, który jest jeszcze na gwarancji od producenta, kupno auta względnie nowego, który ma wydłużoną gwarancję fabryczną, oraz zakup auta używanego, któremu wykupiono dodatkową polisę ubezpieczeniową na wypadek popsucia. Warto przeliczyć czy taka propozycja jest opłacalna w przypadku upatrzonego przez nas samochodu, ponieważ tak długo jak nie będzie tylko chwytem marketingowym, może być ciekawą alternatywą dla zakupu pojazdu z salonu.