Nowoczesne technologie

Pamięć masowa do firmy i na użytek prywatny – którą wybrać?

Pamięć masowa jest stosowana przy trzymaniu na niej dużej ilości danych. Pamięcią masową jest na przykład dysk HDD lub SSD, który mamy w komputerze, ale są też pamięci masowe na dyskach przenośnych. Pospolite przenośne pamięci masowe to między innymi płyta CD, karta pamięci lub pendrive. Jaka jest różnica między pamięcią masową a operacyjną? Jakie pamięci masowe powinno się wybrać do domu, a jakie dla firmy?

Pamięć masowa – czym się różni od operacyjnej

Pamięć masowa ma za zadanie przechowywać pliki permanentnie. Chodzi o to, że nie ważne czy wyłączysz komputer, wymontujesz dysk, przełączysz go do innego komputera, a potem ponownie podłączysz w pierwszym komputerze, pliki, które zapisałeś będą tam cały czas. Do momentu kiedy ich nie wyrzucisz. 

Pamięć operacyjna za to zeruje się za każdym razem kiedy resetujesz urządzenie. Oznacza to, że po każdym ponownym włączeniu zapisujesz ją od początku, a ona podczas wyłączania ponownie się wyczyści. Jest tak gdyż wykorzystywana jest do robienia działań w danej chwili.

Jaka pamięć masowa dla prywatnego użytkownika?

Kupujący, który myśli o pamięci masowej do domu prawdopodobnie nie wymaga dużych zabezpieczeń lub nośników danych, które przechowują bardzo duże ilości megabajtów. Dla użytku domowego świetnie sprawdzi się pendrive oraz karta pamięci. Obydwa nabędziemy w różnych opcjach wielkościowych i są dostępne we wszystkich sklepach z komputerami, a nawet w supermarketach. Pamięć flash USB pojawia się także z opcją szyfrowania – jest to dobre patent dla klientów, którzy są pewni tego czego chcą od pamięci masowej.

Te możliwości świetnie sprawdzą się jeśli pragniesz zewnętrznego nośnika danych aby przechowywać pliki takie jak zdjęcia, filmy oraz muzyka. Jest to również pewnego rodzaju uchronienie się na wypadek utracenia tych plików z urządzenia.

Zostaje również kwestia pamięci masowej jako dysku twardego. Wyróżniamy dyski HDD i SSD. Ten drugi kosztuje dużo więcej, ale jest zdecydowanie solidniejszy i dynamiczniejszy. Jeśli myślimy o rozszerzeniu pamięci komputera wystarczy zainwestować w dysk HDD, jeśli natomiast chcielibyśmy sprawić, że będzie szybszy lepiej zainwestować w dysk SSD. Taka pamięć masowa nie jest wymienna. W komputerach do użytku domowego będą odpowiednie obydwie pamięci masowe. Wszystko zależy od tego czy sprzęt służy nam do jest w celach przeglądania internetu i przeglądania filmów, czy może do wysyłania dużych baz danych i grania w gry, które bywają wymagające pod względem sprzętowym.

Jaka pamięć masowa do użytku biznesowego?

Jeśli szukasz idealnego systemu do firmy to bez wątpienia masz zupełnie odmienne standardy w odniesieniu do pamięci masowej niż prywatny konsument. Bezwzględnie ważniejsza jest kwestia zabezpieczenia baz danych, które są tam przechowywane. Chodzi tutaj zarówno o ochronę przed pomyłkami pracowników ale także przed oprogramowaniami zewnętrznymi. Powinno się też zwrócić uwagę na powstawanie kopii zapasowej, czy jest, jeżeli tak to czy jest to automatyczne czy trzeba robić to samemu. Na dodatek w firmie istotne jest aby wszystkie sprzęty śmigały szybko i bez trudności. Powinno się więc zweryfikować czy pamięć masowa wspomaga ten mechanizm.

W dużych firmach w biurach graficznych oraz IT zdecydowanie trafniejszym wyborem będzie dysk SSD niż HDD. 

W ostatnim czasie coraz popularniejsze są całe systemy pamięci masowej, np. NAS. Wykorzystują one dostęp do sieci ale tylko dla wybranych komputerów. Procedura ta jest korzystniejsza cenowo i bezpieczniejsza niż korzystanie z chmury.

W przypadku gdy chcesz poczytać więcej na temat rozwiązań dla firm, zobacz Data Experts – serwis pamięci masowej.