Budownictwo

Planujesz rozbiórkę? Sprawdź kiedy potrzebne jest pozwolenie

Jeżeli myślisz o usunięciu budynku ze swojego terenu to zawsze musisz poinformować o tym Urząd Miasta lub Starostwo Powiatowe. Mimo wszystko nie zawsze musimy prosić o pozwolenie, zdarzają się momenty gdy wystarczy złożenie zawiadomienia. Kiedy musimy poczekać na pozwolenie, a w jakich sytuacjach możemy tylko poinformować Urząd w województwie Lubelskim i zacząć działać? Jakie pisma są nam potrzebne i gdzie załatwić sprawę?

Źródło: Recyling-Zamość – wyburzenia i rozbiórki

Rozbiórka budynku bez pozwolenia – kiedy jest to możliwe?

Jeżeli obiekt budowlany, który planujemy poddać rozbiórce nie był nigdy wpisany na listę zabytków i nie jest uwzględniony w ochronie konserwatora, ma mniej niż 8 m wysokości oraz umiejscowiony jest od granicy działki nie bliżej niż połowa jego wysokości, to nie jest niezbędne posiadanie pozwolenia na rozbiórkę. Wystarczy wtedy do odpowiedniego Urzędu Miasta albo Starostwa Powiatowego dostarczyć zawiadomienie o rozbiórce. 

Pozwolenia na rozbiórkę nie potrzebują również obiekty budowlane, które nie potrzebowały pozwolenia na budowę. Są to na przykład tymczasowe hale stalowe. Wtedy wystarczy dostarczyć odpowiednie pismo i po miesiącu możliwe jest rozpoczęcie rozbiórki.

Pozwolenie na rozbiórkę – kiedy jest konieczne?

Pozwolenie na rozbiórkę jest obowiązkowe kiedy chcesz wyburzyć większe budynki, albo takie, które są chronione przez prawo oraz konserwatora. Dokładnie mowa o wyburzeniu budynków, które wpisane są na listę zabytków, są wyższe niż 8 m oraz takich, które umieszczone są zbyt blisko granicy działki – czyli o dystansie mniejszym niż połowa wysokości budynku. Oprócz tego zobowiązanie to mają gospodarze obiektów, których wyburzenie mogłoby wpłynąć na pogorszenie stosunków wodnych lub generalnego stanu środowiska. Może też się zdarzyć, że są dodane na Listę Skarbów Dziedzictwa, leżą w parku kulturowym a także są pomnikiem historii – w takich sytuacjach pozwolenie także jest potrzebne.

Powinno się również wiedzieć, że jeżeli mamy w planach poddać rozbiórce obiekt, a kolejno na tym samym miejscu postawić nowy to można za jednym zamachem zanieść wniosek o pozwolenie na wyburzenie i o budowę obiektu budowlanego.

Jakie dokumenty potrzebne są do załatwienia pozwolenia na rozbiórkę?

Niesamowicie ważną sprawą jest to, że pozwolenie na rozbiórkę musisz dostać jeszcze przed rozpoczęciem robót rozbiórkowych. Urząd nie rozpatrzy wniosku o wydanie pozwolenia na rozbiórkę, jeżeli już ją rozpocząłeś. Wniosek można dostarczyć do Starostwa Powiatowego, Urzędu Wojewódzkiego albo Urzędu Miasta. Na dodatek od 1 lipca 2021 roku wniosek można złożyć online.

Do wniosku o pozwolenie na rozbiórkę obowiązkowo trzeba dodać zgodę gospodarza obiektu, szkic usytuowania obiektu budowlanego, opis zakresu i sposobu prowadzenia wyburzania oraz opis jak ma zostać zapewnione bezpieczeństwo ludzi i mienia. Jeśli jest taka potrzeba to potrzebny jest też plan rozbiórki obiektu, a w przypadku rozbiórki zabytków, trzeba dołączyć decyzję Generalnego Konserwatora Zabytków o wykreśleniu tego obiektu ze spisu zabytków.

Jeśli nie umiemy zabrać się za roboty rozbiórkowe to można zatrudnić do tego grupę specjalistów. W Lublinie i Rzeszowie bez wątpienia wyszukasz właściwą firmę, która będzie w posiadaniu wszelkie potrzebne sprzęty do rozbiórki budynku.