Praca zdalna – co na to kodeks pracy, czy nastąpią jakieś zmiany?
Dlaczego w kodeksie pracy pojawi się zapis o pracy zdalnej?
W marcu zeszłego roku gdy w naszym kraju pojawiła się pandemia i dużo ograniczeń, konieczna była bardzo duża zmiana w sposobie działania wielu miejsc pracy. Niemal wszystkie restauracje trzeba było pozamykać, w dużej ilości miejsc musiały zostać wprowadzone modyfikacje, tak żeby jak najmniej pracowników spędzało ze sobą czas. W spółkach, w których można było to zrobić, pracownicy szli na pracę zdalną i powstał wtedy problem z regulacją takiej pracy. Przed pandemią nie zdarzało się to często, przedsiębiorstwa zostały pozostawione same sobie przy ustalaniu zasad pracy poza biurem.
Co będzie dopisane do kodeksu pracy?
Zmodyfikowany kodeks pracy ma uwzględnić pracę zdalną znaleźć się mają takie rzeczy jak:
- unormowanie zasad wykonywania pracy zdalnej,
- możliwość wykonywania pracy poza siedzibą firmy na wniosek zatrudnionego,
- uprawnienia do wycofania pracy zdalnej tak samo przez przełożonego, jak i przez osobę zatrudnioną,
- określenie zobowiązań kierownika w stosunku do pracownika,
- kontrola pracy poza siedzibą firmy pracownika przez przełożonego,
- zakaz dyskryminacji pracownika, który pracuje zdalnie
Dzięki temu znajdą się w nim wszelkie potrzebne informacje dające wytyczne tak samo dla osób zatrudnionych jak i pracodawców. To co jest najbardziej istotne to, że przełożony wyrażający zgodę na pracę zdalną pracownika mimo wszystko ma obowiązek zapewnić mu przedmioty i urządzenia konieczne do tej pracy, ale też pokryć wszystkie koszta, jakie będą związane z ewentualną naprawą urządzeń. Warto też wiedzieć, że możliwa jest zarówno praca zdalna na stałe jak i okazjonalna. W takim przypadku pracownik musi złożyć prośbę na papierze albo w formie maila. Mówiąc o okazjonalnej pracy zdalnej chodzi nam o pracy przez maksymalnie 12 dni w roku kalendarzowym. Co istotne na okazjonalną pracę zdalną nie może wysłać pracownika przełożony. Tutaj chęć pracowania zdalnie musi być po stronie osoby zatrudnionej.
Co z przepisami BHP w trakcie pracy zdalnej?
Pracownik, który wykonuje pracę zdalnie także będzie zobowiązany stosować się do przepisów BHP. Nie będą one jednak aż tak rozbudowane jak podczas pracy w biurze. Przepisy, które będą w nowym kodeksie pracy mają poruszyć temat oświadczenia, w którym pracownik poświadczy, że jego miejsce pracy w domu zapewnia bezpieczną i higieniczną pracę. Jeżeli jeszcze przed podpisaniem umowy o pracę potencjalny zatrudniony poinformuje, że chce wykonywać pracę w pełni zdalnie, to zostanie mu umożliwione przejście szkolenia BHP zdalnie.
Jeżeli w dalszym ciągu nie wiecie co ma się zmienić i jakie kroki powinniśmy poczynić z pracownikiem, który będzie chciał pracować poza siedzibą firmy w trybie stałym lub także 12 razy w roku to powinniście odezwać się do kancelarii adwokackich, których obowiązkiem jest znajomość zmieniających się przepisów. Odpowiednim kierunkiem będzie kancelaria adwokacka w Mińsku Mazowieckim, w której adwokaci są specjalistami w zakresie kodeksu pracy.