Biznes

Siatki jednorazowe – czy jeszcze ich potrzebujemy?

Worki foliowe stały się nieodłącznym elementem naszych zakupów. W jakim celu jeszcze używa się toreb foliowych? Kiedy wynaleziono siatki foliowe? Czy reklamówki biodegradowalne są korzystniejsze? Czy to kres reklamówek? Czemu jesteśmy zmuszeni płacić za torebki foliowe?

Kiedy powstały pierwsze jednorazówki

Zanim opatentowano jednorazówki, używano sztywnych papierowych toreb. Wynalazł je amerykanin, Walter H. Deubner w 1912 roku.  Mężczyzna ten był właścicielem sklepu spożywczego i chciał ułatwić swoim konsumentom transportowanie zakupów z marketu do domów. Zamysł ten był strzałem w dziesiątkę, papierowe torby dla konsumentów zaczęły wykorzystywać sklepy prawie na całym globie.

Działo się tak aż do roku 1965. Kiedy to Gustav Thulin Sted – szwedzki inżynier, wynalazł i opatentował wyjściową polietylenową edycję torby jednorazowej. W oka mgnieniu pozbyła się swego papierowego  pioniera. Worek foliowy była głównie bardziej solidna a do tego nie używaną można było złożyć i przenosić  komfortowo w torbie czy kieszeni.

Skąd nazwa „reklamówka”?

Początkowo torby foliowe miały słyżyć do jednorazowego użytku. Z czasem zauważono, że konsumenci korzystają z nich po wielokroć. Spostrzeżenie to spowodowało, że reklamówki zaczęto wykonywać z bardziej wytrzymałych surowców. Umożliwiało to transportowanie cięższych produktów. Z uwagi na zwiększoną żywotność worków foliowych w latach siedemdziesiątych, zaczęto umiejscawiać na nichreklamę lub logo sklepu z którego przykładowa siatka pochodziła. Tak powstała nazwa „reklamówka”, która jest używana do dziś bez względu na to czy jest ona zadrukowana czy nie.

przy czym jeszcze stosuje się torby foliowe

Torebki foliowe używane w marketach przez konsumentów to oczywiście tylko jedno z funkcji opakowań zrobionych z plastiku. Dowolny producent opakowań foliowych ma w swojej ofercie również inne przydatne  wyroby z tego surowca. Są nimi miedzy innymi: opakowania na żywność, produkty kosmetyczne, chemię gospodarczą, torby foliowe do pakowania artykułów do ogrodu, budowlanych czy opału a także normalne worki na śmieci, których używamy codziennie.

Wady i zalety worków foliowych

Torby foliowe są najbardziej popularne na rynku, nie jest tak bez powodu Mają one ogrom zalet, przez co w większości sytuacji ciężko jest wymienić je na coś innego. Do głównychplusów toreb foliowych jest ich wytrzymałość. Folia jest bardziej solidna niż np. karton ponadto nie przepuszcza wody, niepachnie oraz umżliwia pakowanie w nią towaru o różnych kształtach. Do bezsprzecznych plusów worków foliowych należy też ich niewygórowana cena oraz masa. Torby foliowe są niebywale lekkie, w przeciwieństwie np. od  szkła. Ma to duże znaczenie w czasie transportowania produktów. Pomimo mnogości zalet reklamówki mają jedną sporą wadę a mianowicie czas degradacji. Szacuje się, że jedna reklamówka rozkładać się może nawet kilkaset lat. Tymczasem statystyczny konsument wyrzuca siatkę standardowo już po 25 minutach korzystania

W jaki sposób z głową korzystać z toreb foliowych

Większa część z nas korzysta każdego dnia  z reklamówek i opakowań foliowych Jednak ze względu na ekologię i dobro ziemi powinniśmy zmniejszyć ich ilość lub zadbać o ponowne skorzystanie z surowca.

 Metod istnieje naprawdę wiele Pierwszą z nich jest na przykład wykorzystanie niegrubych reklamówek, przyniesionych ze sklepu  jako worków na odpady. tym spsobem oszczędzamy pieniądze i odciążamy środowisko Zużyte reklamówki  sprawdzą się też bardzo dobrze  w ogródku , jako ochrona dla roślin przed przymrozkami  (wystarczy nakryć roślinkę siatką i szczelnie obwiązać). 

Bardzo pomysłowym sposobem na wykorzystanie jednorazówek jest wykonanie z nich plastikowej „włóczki”. By ją wykonać wystarczy odciąć od reklamówki uchwyty, i dno. Powstanie wtedy swego rodzaju tuba, następnie trzeba  złożyć ją na pół i odciąć pierwszy pasek, to będziezakończenie „włóczki”. Kolejne paski należy wycinać po skosie. Gotowy produkt wykorzystuje się tak samo jak włóczki wykonane z naturalnych  materiałów. W sieci można nawet odszukać filmiki instruktażowe pokazujące po kolei, jak stworzyć z nich wiele ciekawych przedmiotów 

Zanim wyrzucisz stos zużytychjednorazówek spróbuj je wykorzystać w roli foli bąbelkowej do swych przesyłek. Sprawdzą się równie dobrze a Ty zaoszczędzisz i przysłużysz sięświatu.

Reklamówki, czy nadal są potrzebne?

Stosowanie jednorazówek nadal jest potrzebne i szeroko stosowane. Wynika to z ogromu plusów tych wyrobów. należy jednak korzystać z nich mądrze i tylko wtedy, kiedy faktycznie ich potrzebujemy. Jeśli tylko jest taka okazja, zabierajmy własne torby na zakupy a plastikowych używajmy ponownie. Zawsze warto też pomyśleć dwa razy nim się coś wyrzuci.Warto pamiętać że odpowiedzialność  za naszą planetę ponoszą nie tylko przedsiębiorcy, ale przede wszystkim my – konsumenci.