Szczotki techniczne – rodzaje oraz do czego są wykorzystywane
Gdzie i w jaki sposób stosuje się szczotki techniczne?
Szczotki techniczne to duża część towarów, w której znajdują się rozwiązania przeznaczone do robienia wielu zadań w wielorakich branżach i przeznaczeniach. Szczotki przemysłowe używa się jako komponenty urządzeń i linii produkcyjnych, do usuwania zabrudzeń, nanoszenia wszelakiego typu substancji, ale także jako zabezpieczeń ułatwiających pozycjonowanie i przemieszczanie przesuwanie wykorzystywanych przy produkcji towarów.
Szczotki techniczne mogą służyć do obróbki wykańczającej powierzchnię a także używa się je jako moduły uszczelniające. Szczotki przemysłowe są niezbędne w zamiatarkach i narzędziach czyszczących. Używa się je również w zamiatarkach dedykowanych do utrzymania porządku dużych powierzchni płaskich, przykładowo hal przemysłowych, oraz wnętrz obiektów biurowych czy handlowych, lecz także obszerniejszych obszarów przylegających do obiektów.
Szczotki przemysłowe używa się nie tylko do usuwania resztek po konkretnych procesach technologicznych, przykładowo sprzątania wiórów, trocin czy kurzu, ale także do wykańczania produktu. Szczotki przemysłowe mogą sprzyjać w likwidowaniu ostrych boków oraz zadziorów, zdejmowaniu powłok lakierów.
Typy szczotek technicznych
Szczotki techniczne to narzędzia ścierne, które różnią się m.in. konstrukcja, materiałem wykonania, ziarnistością a także siłą ścierania.
Dobór prawidłowej szczotki zależy głównie od potrzeb i rodzaju przeprowadzanych prac. Do najważniejszych typów zaliczamy:
- szczotki tarczowe – dedykowane są do pracy ze szlifierkami kątowymi, a przede wszystkim ze szlifierkami stołowymi. Szczotka druciana tarczowa ma układ tarczy, stąd też jej nazwa. Umożliwia dotarcie do miejsc trudnodostępnych, gdzie przykładowo szczotki doczołowe mają problem. Szczotki tarczowe druciane skonstruowane są z drutu stalowego karbowanego, sporadycznie splatanego. Zależnie do zastosowanej stali oraz grubości druta przeznaczone są do wielorakich materiałów.
- szczotki walcowe – to specyficzny rodzaj szczotek przemysłowych montowany w maszynach do obróbki wielkich powierzchni. Jedne z częściej wykorzystywanych na przykład w urządzeniach czyszczących między innymi dywany czy glazurę, oraz w tzw. szorowarkach do czyszczenia twardych powierzchni o sporych, uciążliwych zabrudzeniach.
- szczotki pędzelkowe – dedykowane są do polerowania trudno dostępnych miejsc a także nawierzchni wewnętrznych.
- szczotki talerzowe – wyróżniają się tym, że nawierzchnia ich korpusu jest płaska, a włosie osadzone prostopadle do niej. Najczęściej szczotki techniczne tego typu są używane do mycia i czyszczenia, oraz obróbki nawierzchni czy też nakładania na nie powłok z przeróżnych preparatów.
- szczotki listwowe – charakteryzują się swoistą konstrukcją, gdyż włosie jest w nich rozłożone w szeregu. Szczotki listwowe dość często używa się jako uszczelnienia, na przykład wzdłuż boków drzwi. Są także wykorzystywane jako komponenty linii transportowych równocześnie do właściwego pozycjonowania, jak i uszczelniania w czasie wykonywania kolejnych etapów obróbki, a także czyszczenia samego narzędzia a także przemieszczanych elementów.
- szczotki taśmowe – to rozwiązanie, które zazwyczaj wykorzystywane do transportu różnych wyrobów transportowanych na liniach produkcyjnych. Włosie umieszczane jest w modułach montowanych do przenośników taśmowych – przede wszystkim pasowych albo płytkowych. Szczotki mogą w takich przypadkach trzymać przemieszczany obiekt w wyznaczonym położeniu lub chronić go przed kontaktem z innymi.
- szczotki panelowe – mają włosie umieszczane na płaskich korpusach o dowolnym kształcie, zazwyczaj prostokątnych. Używa się je zazwyczaj jako mat, na których spoczywają niezwykle czułe na uszkodzenie materiały albo przedmioty, które były uprzednio poddane szlifowaniu czy też polerowaniu. Szczotki panelowe stosuje się w systemach transportowych.